İzmir'de Başkanlara ve Muhtarlara konuşma yasağı geldi

İzmir'de Vali'den başka kimse konuşamayacak

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında, İzmir'de deprem değerlendirme ve koordinasyon toplantısı yapıldı. 30 Ekim'de meydana gelen, 115 kişinin yaşamını yitirdiği depremle ilgili yapılan toplantıda konuşan Soylu, "Depremde ve afetlerde Türkiye'nin aldığı aksiyonu dünyanın en gelişmiş ülkelerinin alabilme kabiliyeti söz konusu değildir" ifadelerini kullandı.

Soylu’nun bu ifadeleri kullandığı İzmir depremiyle ilgili bir başka konu da gündemdeydi. İçişleri Bakanlığı'ndan gönderilen genelge ile İzmir'de belediye başkanlarına depremle ilgili 'konuşma yasağı' geldi.

SADECE VALİ KONUŞACAK

İzmir Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü gönderdiği bir yazı ile İzmir'de yaşanan 6.9 büyüklüğündeki depreme ilişkin belediye başkanlarının, muhtarların ve diğer kamu görevlilerinin basın yayın organlarına konuşmaması istendi.

Gönderilen yazıda şu ifadelerin yer aldığı görüldü:

"Özellikle yaşanan hadiselerin ilk anında verilen ve teyitli olmayan bilgiler kamuoyunda yanlış anlaşımlara, vatandaşlarımızda paniğe ve spekülasyona neden olduğunu, afetin yönetimini güçleştirdiğini, bu sebepler afet bölgesinde kriz iletişiminin daha sağlıklı yürütebilmesi açısından açıklamaların valiliklerimiz tarafından yapılmasını, belediye başkanlarımız, muhtarlarımız ve diğer kamu görevlilerimiz tarafından basın yayın organlarına açıklama yapılmaması hususunu bildirmiştir."İZMİR İL BAŞKANI DENİZ YÜCEL TEPKİ GÖSTERDİ

Söz konusu yazıyı paylaşan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, "Seçilmiş belediye başkanlarını kendi memuru ya da bürokratı zanneden zihniyet şimdiye kadar anlamadıysa, bir kere daha anlatalım: İzmir için, deprem gerçeklerini anlatmak için, halkımızla dayanışmak için sizden icazet alacak değiliz" dedi.

Yücel paylaşımlarında şu ifadeleri kullandı:

"Kriz yaşanır, konuşma! Hak çiğnenir adalet arama! Hırsızlık yapılır görmezden gel! Salgın olur vatandaşa yardım yapma! Bu zihniyetin son ürünü; İzmir’de deprem gerçeğini, İzmirliler için alınacak önlemleri ve yapılacak yardımları konuşmayı, belediye başkanlarımıza yasaklamak oldu.

Seçilmiş belediye başkanlarını kendi memuru ya da bürokratı zanneden zihniyet şimdiye kadar anlamadıysa, bir kere daha anlatalım: İzmir için, deprem gerçeklerini anlatmak için, halkımızla dayanışmak için sizden icazet alacak değiliz.Bu genelge içi boş, devlet geleneğini ayaklar altına alan, zalimlik ve tek adamlık anlayışının bir ürünüdür ve bizler için yok hükmündedir. Belediye başkanlarımız İzmir için çalışmaya, konuşmaya ve gerçekleri paylaşmaya devam edecekler. İlgililere duyurulur!" 


Odatv.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163