ŞAFAK SOL: “KADINLARI EKONOMİK HAYATIN İÇİNDE OLMALI”

CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI ŞAFAK SOL:

 “KADINLARI EKONOMİK HAYATIN İÇİNDE OLMALI”

Sol” “Kadınları ekonomik hayatın dışında tutarak dünya ile rekabet etmek mümkün değil. Özellikle global rekabetin geldiği bu noktada karşı takım sahaya tam kadro çıkarken sizin oyuncuların yarısını saha dışında tutarak maçı kazanma şansınız yok. O yüzden de “Kadınları ekonomik hayatın dışına iten ülkeler geri kalmaya mahkûm. İlerlemek için yapılması gereken, kadınları istihdama katacak mekanizmaları hayata geçirmek.” şeklinde konuştu.Daha önce 'Türkiye Kadın Kooperatifleri'

Projesiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun takdirini toplayan Sol, “Projeyi hazırlarken ilk önce savaştan yeni çıkmış, ‘’yorgun ve nitelikli iş gücü olmayan Türkiye Cumhuriyeti’ni medeniyetlerin üstüne taşımak, Anadolu’da 1000 yıldan uzun süren feodal, ataerkil yapıda görünmez kast sistemini kırıp, toplumun üretime katılmasını isteyen Atatürk’ten ve ülkenin gençlerini bir kıvılcım gibi görüp yetiştiren Köy Enstitüleri’nden ilham aldım,” dedi.

TOBB KGK Sektörler Arası İş Birliği, TOBB KGK İcra Kurulu ve İZTO Sağlık Komitesi görevlerini de yürüten Sol, “İkinci ilham kaynağım iki yıl önce ilk kez CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun diğer partilerden öne çıkarak kooperatifler konusuna hassasiyetle eğilmesi oldu,” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Toplumsal eşitlik ve kadının diğer çağdaş toplumlardaki gibi ekonomik özgürlüğünü kazanması, toplumun ilerlemesine katkıda bulunmasıdır,” dediğine dikkat çeken CHP’li Sol.  “Türkiye Kadın Kooperatiflerinin ‘CHP kadın kooperatifleri kalkınma programı’ ışığında, on binlerce kadının ticari ilişkilerine sunacağı ücretsiz erişim imkânı ile kültürel barışı ve farklı satış kanallarının yolunu açacak. Doğu ile Batının yollarını, Doğu ve Batının kadınlarını buluşturacak. Hem doğu hem de batı kültürüne hâkim bir Cumhuriyet Kadını olarak “Türkiye Kadın Kooperatifleri farklı bakış açısı ile bizden sonra gelecek nesillere alternatif geçim kaynakları üretmek için ayakları yere basan, sürdürülebilir bir mirastır. Yoklukla mücadelenin en önemli araçlarından olan kadın kooperatiflerinin ve kadınların ekonomik ve sosyal yaşama katılımını sağlamak için “Türkiye Kadın Kooperatifleri’ hayata geçirildi,” diye konuştu.


Şafak Sol “Kadın kooperatiflerimizin sorunları belli, nasıl müdahale edilmesi gerektiği de. Kadınlara ve kooperatiflere alternatif kaynaklar bulunmalı ve bu konularda kadınlarımız ve kooperatiflerimiz bilinçlendirilmeli,” şeklinde konuştu.

Sol, “Proje bulut alt yapısı gelişmiş, bilgi güvenliği yüksek güçlü teknoloji ile yazıldı. Portal arka planını, il ve ilçelerde hedeflenen çalışma detaylarını anlatırken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ ile geçen diyalogda bu hedef doğrultusunda sorunların üstesinden gelineceği konusunda görüş ve önerilerinde ortak noktada olması gereken yaklaşımın temel unsurları böylece belirginleşti.  Biz Atatürk'ün kazanımlarına gerçekten sahip çıkmayı başarabilirsek, değişen koşullara rağmen sorunlarımızın giderek çözüleceğine çağdaş uygarlık yolunda, sosyal ve ekonomik yönden gelişeceğimize inanıyorum,” dedi.

Şafak Sol TOBB KGK Sektörler Arası İş Birliği, TOBB KGK İcra Kurulu ve İZTO Sağlık Komitesi görevlerini yürütmektedir.

Sol açıklamasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve CHP’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Kanaatim odur ki; muhakkak surette birleşmede kuvvet vardır. Kooperatif yapmak; maddi ve manevi kuvvetleri, zekâ ve maharetleri birleştirmektir,” sözünü hatırlattı.

Sol, Sağlık Turizmiyle ilgili projelerinden de bahsederken “Sağlık turizmi, ‘bacasız sanayi’ diye nitelendirilen turizminin alt dalı olarak kabul görse de İzmir’in önünün açılması yolunda çok önemli bir alan olarak görüyorum. Sadece İzmir değil, tüm Türkiye bu konuda pek çok avantaja sahip. Sağlık turizmi hakkında uzun yıllar araştırmalar yapan İzmir sevdalısı bir iş insanı olarak üzerinde titizlikle durduğum bir konu. Öyle ki, temeli çok daha öncesine dayanıyor ancak yedi sektör temsilcisi estetik sektörünün geleceği konusunda son resmi toplantıya 2009 yılında katıldık; Öncesinde üç dört avukat kanalı ile dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a bir dosya ile iletilmiş ancak bir sonuca varılamamıştı. Bu nedenle Konular yargıya taşınmıştı. 1.500 hekimin açtığı davalar olumsuz sonuçlanmıştı. Ülker’de 1,500 hekim arkadaşımız Ankara’da pes edip şehirlerine döndüler. Ben sorunların çözümü için Ankara’da kaldım. Avukat arkadaşımda beni yalnız bırakmadı. O gün bugündür hepimiz için maddi manevi emek verdim. Zaman dönüşümünde gerçeklerin sahada ülkemiz adına vücut bulduğunu hepimiz gördük. Yorgun ama umutluyum. Sürdürebilirlik noktasında değerli ancak bunlar da henüz yeterli değil,” dedi.

    
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163