SALI SÖYLEŞİLERİ’NİN KONUĞU KEMAL ANADOL OLDUCHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Fulya Alçay ve Yazar Recai Şeyhoğlu koordinasyonuyla düzenlenen, katılımın tüm vatandaşlara açık olduğu söyleşiler her hafta sanat, siyaset, sağlık, spor ve ekonomi gibi başlıklar altında farklı konukların katılımıyla gerçekleşiyor.  Bu haftanın konuşmacısı deneyimli siyasetçi, CHP grup başkanvekilliği ve İzmir milletvekilliği yapmış, hukukçu ve yazar Kemal Anadol oldu.

Anadol, katılımcılara 12 Mart ve 12 Eylül’de kendisinin bizzat şahit olduğu olayları ve yaşanan sıkıntılı günlerin yanı sıra, Cumhuriyet Halk Partisinin o günlerdeki duruşunu da anlattı.12 EYLÜL POLİTİZE OLAN TOPLUMU DEPOLİTİZE ETTİ

Anadol, söyleşi de yaptığı konuşmada 12 Mart Muhtırası ve 12 Eylül darbesinin ülkenin demokrasi ve özgürlük anlamında iki büyük yarası olduğunu ifade ederek “12 Mart muhtırası sonrasında, esprileriyle ünlü politikacı Osman Bölükbaşı durumu çok güzel açıklıyordu, “Azrail Adalet Partisine girdi, cenaze Halk Partisinden çıktı” diye. Darbelere hevesli olanlar ve darbelere karşı sus pus olanlar, büyük bir algı yaratmaya çalışarak, tüm işi CHP’nin üstüne yıkmaya çalıştılar. Ama darbelerle mücadele ve karşı duruş söz konusu oldu mu ülkenin en büyük güvencesi hep CHP olmuştur. 12 Eylül ile politize olan toplum depolitize edildi. Bugünkü demokrasi tıkanıklığının nedeni 12 Eylül’dür. Çünkü bir korku iklimi yarattı. 12 Eylül, toplum belliğini yok etti. Ve maalesef teknoloji geliştikçe de bellek azalıyor. 12 Eylül, açık bir Amerikan müdahalesidir. Kenan Evren’in de anılarında var. Bende o anıları nedeniyle Kenan Evren hakkında suç duyurusunda bulundum” dedi.

SÖYLEŞİNİN YENİ BULUŞMASI 27 EYLÜL’DE

Bugüne kadar,  Doç. Dr. Selim Karyelioğlu’yla, Prof. Dr. Ergün Aybars, Av. Ulvi Puğ’un konuşmacı olarak katıldığı CHP İzmir İl Başkanlığı’nın söyleşilerinde, Milliyetçilik nedir? Vatanseverlik ve Yurtseverlik, Cumhuriyet ve Demokrasi, Şiirler ve Anekdotlarla Atatürk’ü Anmak ve Anlamak” konuları ele alındı. Bir sonraki Salı söyleşisi buluşması, 27 Eylül Salı günü yapılacak ve söyleşinin konuşmacısı ise gazeteci ve yazar Muzaffer Ayhan Kara olacak.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163