Asırlık Karşıyaka Tren İstasyonu TCDD’den kiralık! Akpınar'dan TCDD'ye çağrı
İzmir’in Karşıyaka ilçesindeki tarihi tren istasyonu TCDD tarafından ihaleye çıkarılıyor.
Osmanlı döneminin ilk demiryolu Basmane-Bandırma hattının önemli yapılarından olan tarihi istasyon ranta açılarak kiraya veriliyor.
Bir dönem müze olması düşünülen istasyonun tarihi 1800’lü yılların sonuna dayanıyor.
Yaklaşık 125 yıllık bir geçmişi olan istasyonun restorasyonu için 2013 yılında yapılan çalışmalarda Karşıyaka İstasyonu’nun tarihi dokusu göz ardı edilerek iç bölümleri yıkılmış, yıkım işlemine ise Karşıyakalılar ve sivil toplum kuruluşlarından tepkiler gelmişti.
TCDD 3. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek kullanım ihalesi ile Bahariye Mahallesi’nde yer alan tarihi istasyonun işletme hakkı için ihaleye çıkılıyor.
Toplamda 572 metrekare kapalı, bin 1754 metrekare açık alanı olan istasyonun kafe, restoran, pastane, müze, çay bahçesi, büfe, işyeri, kış bahçesi, wc, olarak kullanılmak üzere için aylık 34 bin TL muhammen bedel kira isteniyor.

Tarihi tren istasyonunun ihaleye çıkarılmasına Karşıyaka halkı da tepki gösterdi. 
İlçe halkı ve sivil toplum kuruluşları istasyon önünde toplanırken, protesto eyleminde konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar Karşıyaka'nın geleceğine etki edecek her projede Karşıyaka’nın yerel dinamiklerinin görüşünün alınması ve ortak akıl ile planlama yapılması gerektiğini ifade etti.

Akpınar şunları söyledi: "Burası Cumhuriyet değerlerini yaşatmak için var gücüyle çalışan aydın insanların yaşam alanıdır. Bir yandan; Karşıyaka’nın tarihine sahip çıkmak, tarihi dokuyu ayağa kaldırmak ve gelecek kuşaklara ulaştırmak için var gücümüzle çalışırken, bir yandan da –ne yazık ki- bu algıyı kıracak haberler almanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Karşıyaka halkı, arkamda gördüğünüz tarihi istasyonun müze yapılmasını beklerken, TCDD Genel Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde bir ihale ilanı yayınladı. Toplam, bin 659 metrekarelik tarihi yapıda sadece sembolik bir kısmı müze olarak belirleyerek, geri kalanını ticari faaliyetlere ayırdığını ve kiralama yapacağını duyurdu. İçinde; kafe, restoran, iş yeri, pastane, kış bahçesi gibi ticari faaliyetlerin yer aldığını gösteren ve küçük bir kısmının müze yapılacağını işaret eden bu karar tüm Karşıyakalıları derinden yaralamış ve hayal kırıklığına uğratmıştır.Geçmişi 1800’lü yıllara dayanan Karşıyaka İstasyonu’nun tarihi dokusu göz ardı edilerek alınan bu kararı kabul etmemiz mümkün değildir. Bu bir hatadır ve yıllar sonra ‘ah keşke yapmasaydık’ dememek için bu hatadan dönülmesi elzemdir."


Akpınar, "Teknik özelliklerin yanı sıra burası İzmirlilerin, Karşıyakalıların buluşma noktasıdır. Acılara, ayrılıklara, özlemlere, kavuşmalara ve nice güzelliklere şahittir. Kent belleğinde ve anılarımızda yeri büyük olan bu istasyonun, ticari bir merkeze dönüştürülmesi, kentin tarihine ihanetten başka bir şey değildir. Halka sorulmadan, görüş ve öneriler alınmadan bir oldu-bitti yapılmasına ‘dur’ demek de biz yerel yöneticilerin asli görevidir" diye konuştu.


Karşıyaka Belediye Başkanı Akpınar, "Burada yenileme çalışması başlatırken Ya müze yapılacak ya da çeşitli etkinlikler için kullanıma uygun hale getirilecek diyenler, Karşıyaka halkına bir açıklama yapmak zorundadır. Söz konusu taşınmaz Anıtlar Kurulu tarafından tescilli binadır. Biz Karşıyaka Belediyesi olarak bu alanın açık-kapalı müze alanı olarak kullanılması gerektiği düşüncesindeyiz. Bu taşınmaz tamamen kamu amaçlı kullanıma tahsis edilmelidir. İhale ile ilgili olarak Belediyemizin ve halkın görüşü alınmamıştır. Bu alanın ticari amaçla kullanılması yaya ve araç trafiği yönünden sıkıntı yaşanan bölgeye daha fazla yoğunluk getirecek ve bu yöndeki sorunları da katlayacaktır. Sadece bu bölgede yaşayan vatandaşlarımız değil, Karşıyaka’yı tanıyan ve bir kez dahi gören herkes, istisnasız olarak bu bölgenin trafik, ulaşım ve park koşullarına bakarak, Tarihi İstasyonun bu amaçla kullanıma uygun olmadığı konusunda hemfikir olacaktır" diye konuştu.
Akpınar TCDD yetkililerine de seslenerek, "Gelin bu yanlıştan dönelim. Bir protokol yapalım ve burayı beraber projelendirip, beraber işletelim. Mimari projeyi değiştirelim ve açık, kapalı müze alanı olarak tescilleyelim. Burasını yine kamuya, Karşıyaka halkına bırakalım. TCDD köklü bir kurum. Geleneklerine ve tarihine sahip çıkan bir kurum. Bu yanlışı gören yetkili mercilerin, karardan vazgeçeceklerinden eminim" ifadelerini kullandı.
Karşıyaka Belediye Başkanı geri adım atılmadığı takdirde yapılacak olan ihaleye Belediye olarak gireceklerini de açıkladı. 
Akpınar, Karşıyaka halkı adına bu sürecin takipçisi olmak için ihale gününe kadar sürecek bir imza kampanyası başlattıklarını duyurdu. 
Akpınar, basın açıklaması sonra ilk imzayı attı.
2021 yılı sonuna kadar kullanım hakkı bulunan ihale kapalı teklif usulü ile 8 Aralık saat 14.00’da TCDD İzmir 3. Bölge Müdürlüğü Taşınmaz İhale Komisyonunca yapılacak.
Demiryolları tarihinde ilk kez kombine taşımacılık Karşıyaka’da gerçekleşmiştir.
Banliyö trenle, atlı tramvaylarda kombine bilet uygulaması burada 21 Ağustos 1903 tarihinde başlatılmış.
Yine banliyö trenlerinde ilk mevki uygulaması Karşıyaka trenlerinde başlıyor.
1984 yılında vagonlar üzerinde edna (adi), evsat (orta), ala (çok iyi) yazıyor sonraki yıllarda ise Vali Hasan Fehmi Paşa bu yazıları kaldırarak birinci, ikinci ve üçüncü yazdırıyor.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×