Baykalmış, ”Filistin’in yaralarını birlikte saralım”Baykalmış” Türk Kızılay, Filistin, Gazze ve Kudüs'e insani yardımlar göndererek, bu bölgelerde kalıcı projeleri hayata geçiriyor ve temel insani ihtiyaçları karşılamaya katkıda bulunuyor. Ancak son dönemde yaşanan olaylar bölgedeki insani yardım ihtiyacını daha da acil bir hale getirdi.”dedi.

Daha önce Filistin’e gittiğini ve yaşananları halkın uğradığı zulmü gözleriyle de gördüğünü ifade eden Baykalmış”. Filistin’de savaş olmadığı dönemde de çok ciddi bir şekilde insan haklarına uygun olmayan davranışlara karşılaştım.“Mescid-i Aksa her girişimizde maalesef İsrail polisi tarafından durdurulduk. Orada üstümüzü aradılar. Yani orası biliyorsunuz Müslümanların ilk Kıblesi. Bizim için kutsal diye tabir ettiğimiz topraklar. Orada insanlar çok zor şartlarda yaşıyor. Oraya zaten giriş kısıtlı zulüm devam ediyor. İnsanlar aç, susuz, elektrik yok. Muazzam bir insan ıstırabı var .Türk Kızılayı Genel Merkezi olarak bir yardım kampanyası düzenledik. Yardım severlerimiz tüm GSM operatörleri üzerinden “FİLİSTİN” yazıp 2868'e SMS yollayarak 20₺ bağışta bulunabilir; banka yoluyla bağış yapmak için hesap numaralarımızı kullana bilirler”şeklinde konuşt.

Kerem Baykalmış, Türk Kızılay'ının 155.yaşını kutladığın belirterek” Yurt dışında ve yurt içinde operasyonel faaliyet yapabilen büyük bir kuruluşuz.155 yıldır da nerede insan ıstırabı varsa o ıstırabı dindirmek adına gece gündüz demeden gönüllüleri ile profesyonel çalışanları ile hem Türkiye’nin hem Dünya’nın en büyük insani yardım kuruluşu olduğunu” söyledi.

 


KIZILAY HAFTASI

Türk Kızılay İzmir Şube Başkanı Kerem Baykalmış, Türk Kızılay'ının insan odaklı projeler ürettiğine dikkat çekti.

Her sene 29 Ekim 4 Kasım tarihlerinde Kızılay haftasının kutlandığını belirten Baykalmış”

Özellikle Kızılay haftası dolayısı ile Kızılay’ın tanınırlığı ve bilinirliği artırabilmek için okullarımızda güzel çalışmalar yapıyoruz, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüzde, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzde bu konuda güzel çalışmalarımız var. Daha önceki senelerde Gençlik Spor İl müdürlüğümüzde 500 öğrenciyi Çanakkale’ye götürdük. Burada da seçim yaparken ekonomik durumu dezavantajlı olan ve olmazsa olmaz şöyle bir şartımız vardı. Çanakkale’ye daha önce hiç gitmemiş kardeşlerimizden gençlik spor il müdürlüğümüzle yazışarak bir veri tabanı oluşturduk ve buradaki talepleri aldık yapmış olduğumuz incelemeler ile bu sayıyı 500’e indirdik ve bu kardeşlerimizi Çanakkale’ye götürdük”dedi

Baykalmış”Türk Kızılay merkezi AFAD ile işbirliği yaptığı için devlet eliyle oluyor. Türk Kızılay’ı ihtiyaç sahiplerine ulaşmakla mükellef. Hemen mobil mutfaklarımız kurulur, önceden yapılan afet organizasyon planlamasında düzenlemeler yapılır ve hizmet operasyonumuzu tamamlarız.

Afad bünyesinde devletle çalışıyoruz ama bir de bizim Afet Koordinasyon Merkezimiz var. Bu organizasyonu da devletin sevk ve idaresinde yapıyoruz. İzmir’deki hizmet sevk operasyonumuzu yaparken bunu Kaymakamlıklarımızla yapıyor ve planlıyoruz. Burada en büyük durum devletimizin Sosyal Yardımlaşma Vakıfları var. Kaymakamlığın sevk ve idaresinde. Kaymakamlarımız kendi sosyal yardımlaşma vakfında çalışan personele vermiş oldukları talimatla gelir hane durumunu tespit ediyor. O ailelerin tespitlerini yapıyor. Belirli gelirin altında olan ailelere yardım ediliyor. Devletin resmi tespiti bu şekilde. Gıda kolisinden gıda çeklerine kadar birçok eğitim listesinin çalışmasını yapıyoruz. Bağışçılarımızdan da aldığımız emanetleri bizlerin yaptıkları özel formlar karşılığında ihtiyaç sahiplerine teslim ediyoruz”diye konuştu 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163