Bornova’ya Kültür Adası

Proje, kentin 8 bin 500 yıllık tarihine ışık tutan Yeşilova Höyüğü, Homeros Vadisi ve Levanten köşklerini kapsayan üç sacayağından oluşacak. Bu kapsamda tarihi dokuya uygun yenileme çalışmaları yapılacak. Bornova sokaklarını açık hava müzesine çeviren Levanten köşklerinin olduğu sokaklar, kaldırımlar, yürüyüş yol ve güzergahları yeniden düzenlenerek doğal dokuya uyumlu, tarihi bir görünüm kazandırılacak. 

 


Etkinliklerle Levanten kültürü yaşatılacak, tarihi, köşkleri ve yemekleri tanıtılacak. Bornova’nın 650 yıllık çarşısı, levanten lezzetleriyle şenlenecek. Esnaf lokantaları da bu sürece dahil edilerek, coğrafi işaretli iki ürün kınalı bamya ve misket üzümü menülerde yerini alacak. Unutulmaya yüz tutmuş bu ürünlerin üretimi de desteklenmiş olacak. Yine proje kapsamında Homeros'da matematik ve edebiyat köyü olacak. Yerel üretimi destekleyecek atölyeler gerçekleştirecek. Güçlü bir çalıştay yapılarak, proje yerele yayılacak. 

 

Projeyi yerel yönetimlerden, esnaf odalarına, öğrencilerden akademisyenlere herkes katkı sağlayacak. Güçlü tarih ve doğayı birleştirip güzel bir kent belleği oluşturulacak. Yapılacak festival ve uluslararası etkinliklerle proje tüm dünyanın ilgisi İzmir’e çekerek, yalnızca Bornova’ya değil, İzmir’e de değer katacak.

 Projenin fikir annesi olan Hizmet Sektörü Çalışanları Derneği Başkanı Gülper Ergün “Bornova’yı doğa ve tarih turizmine açmayı hedefliyoruz” dedi. Bornova’da şimdilerde de tarih gezilerinin yapıldığını söyleyen Ergün “Ama bu proje bittiğinde zemin çok daha sağlam olacak. Projeyle levantenler müzesini bir açık hava müzesine çevirmeyi düşünüyoruz. Bornova merkezde 5 müze var ve levantenler müzesi ile Anadolu'da sporun başladığı yer olduğu için spor müzesi de ekleyerek toplamda 7 müzeye ulaşmak istiyoruz. Tüm bunları ekleyince bölge cazibe merkezi haline dönüşecek. Çok daha fazla sayıda turist ağırlayacağız. Çünkü Bornova’nın tarihinde önemli rol üstlenen Levantenlerin kökleri hem burada hem Avrupa’da. Bu doğrultuda kentimizde çok sayıda Avrupalı turist ağırlayacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

 

“Vizyon katacak”

Ergün, Bornova’da toplamda 38 levanten köşkü olduğunu, proje sonrasında kamuya açık restoran ve butik otel olarak çalışan köşklerin gezilebileceğini, özel mülklerin tarihlerinin ise kapılarında asılı olan QR kodlar sayesinde öğrenilebileceğini söyledi. Projenin uzun bir süreci kapsadığına dikkat çeken  Ergün “Bu proje Bornova’da yaşayan herkese fayda sağlayacak, ilçeye yeni bir vizyon katacak, İzmir’in marka değerini yükseltecek” dedi. 
Anahtar Kelimeler
Bornova YaKültür Adası
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163