CHP'li kadınlar 'Hemen şimdi barış' dedi

CHP’li kadınlar, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yaptıkları basın açıklamasında “Geldiğimiz süreçte ekmek kadar, su kadar barışa ihtiyacımız var. Yaşanacak bir Türkiye için ‘hemen şimdi barış’ diyoruz” dedi.

Düzenlenen toplantıya, CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven ve CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Perihan Yardımcı da katıldı. 

İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı'nın okuduğu ve üyelerin katıldığı açıklamada, ‘‘İkinci Dünya Savaşı, Dünya tarihinin en kanlı savaşıdır. 1 Eylül 1939 tarihinde, Nazi Alman orduları, Polonya’ya saldırarak, 20.Yüzyılın en kanlı savaşını başlatmıştır.72 milyon insan ölmüş, tarihin en büyük en kanlı soykırımı yaşanmıştır.


Milyonlarca insanın ölümüne neden olan bu savaştan sonra, bir daha savaşlar olmasın diye, 1 Eylül günü ‘Dünya Barış Günü’ ilan edilmiştir’’ denildi.
Açıklamada Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ sözü bir kez daha hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi:
‘‘Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey. Biz, hiçbir ananın, hiçbir çocuğun, gözyaşı dökmediği bir dünyaya, bir araya geldikçe güçleneceğimize, çoğalacağımıza, derdimizi acımızı sevincimizi paylaşmaya, dayanışarak mutlu olacağımıza, helal ekmekle kurulan sofralara, sevgiyle yürekle paylaşmaya inandık’’


Balcı açıklamasında Türkiye’de ve Ortadoğu’da barış ortamına her zamankinde daha çok ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: ‘
Savaş kadınlar için, acıdır, yakandır, kavurandır.
Biz kadınlar, evlat acısı, kardeş acısı, eş acısı, insan acısı, yaşamak istemiyoruz.
Savaşlar göçtür, yoksulluktur, şiddettir.
Savaş çocuklar için de korku, çaresizlik ve yok oluştur.
Evlerinde oynayan, uyuyan çocukları öldüren bombalar, hem çocuklarımızı, hem biz anaların yüreklerini parçalar. 

Bizler evlerimizde huzur içinde yaşamak istiyoruz.
Geldiğimiz süreçte, Ülkemizde ve Ortadoğu’da, barışa her zamankinden çok ihtiyacımız var.Geldiğimiz süreçte ekmek kadar, su kadar barışa ihtiyacımız var. Biz Cumhuriyet Halk Partili Kadınlar; ölümün değil yaşamın tarafındayız...
Savaşa karşı barışı, baskı, şiddet ve zora karşı, özgürlükleri ve demokrasiyi, yolsuzluğa, hırsızlığa ve sömürüye karşı adaleti ve eşitliği savunuyoruz.
Dünya barışını tehdit eden her türlü terörü lanetliyoruz.
Şiddetin her türlüsüne karşı çıkıyoruz.
Yaşanacak bir Türkiye için,
‘Hemen şimdi barış, ebediyen barış’ diyoruz’’ 


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×