FOÇADAKİ BAYRAM SEVİNCİNE KAZAK VE ROMEN ÇOCUKLARDA KATILDI

JANDARMA KOMANDO OKULU ÇOCUKLARLA ŞENLENDİ

Kutlamalar Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtına çelenk koyma töreniyle başladı. İlçe Kaymakamı Ali Çetin, Amfibi Görev Grup ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serhat Sözbir, Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, askeri ve sivil yetkililer, siyasi parti ve STK temsilcileri, garnizonda görevli her rütbeden askerler, öğrenci ve öğretmenler ile yüzlerce vatandaşın katıldığı kutlamalar Foça Jandarma Komando Okulu tören alanında devam etti. 

Saygı duruşu sonrası İstiklal Marşı’nı katılan yüzlerce kişi ve öğrencilerin coşkulu okuyuşunun ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Menek günün anlam ve önemini içeren bir konuşma yaptı. Süleyman Menek; “ Gelecek kuşakların uyanık, kararlı ve bilinçli olabilmeleri için, tarihi mirasımızı koruma ve kollama konusundaki ödevlerini yerine getirebilmeleri için onlara Atatürk’ü ve bizlere bıraktığı büyük eseri sonsuza kadar yaşatma konusundaki kararlılığımızı anlatmalıyız.  Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki dünün çocukları dünde yetişmiş olup büyük işler başarmışlardır. Bizde bu büyük başarıları çoğaltıp, vatanımızı en güzel vatan, milletimizi en medeni millet yapmayı en önemli görev olarak bilmekteyiz. Bunu da başaracak olanlar bu günün çocuklarıdır. “ dedi.


 


KAZAK VE ROMEN ÇOCUKLAR AYAKTA ALKIŞLANDILAR

Konuşmanın ardından Foça’daki okulların öğrencilerinin halk oyunları ve modern dans , Foça Belediyespor’lu sporcuların ise sportif gösterileri izlendi.  Romanya’nın Köstence (Costanta) kentinden gelen Romen çocuklarda milli kıyafetleriyle yöresel halk danslarını sergilediler. Romen çocuklarla birlikte bayram coşkusuna ortak olan Kazak çocuklarda rengarenk kıyafetleri , ellerinde Türk ve Kazakistan bayrakları ve sempatik tavırlarıyla ayakta alkışlandılar.

Bayram dolayısıyla ilçe okullarının öğrencileri arasında açılan yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri ilçe protokolü tarafından verildi. 

Gösterilerin finalini Jandarma Komandoları;  eğitim kulesinden iplerle aşağı inerken  büyük Türk Bayrağı açarak yaptılar.

 BALALAR KUNİ

Foça’daki 23 Nisan Çocuk Bayramı törenlerine katılmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Kazak çocuklar günü  Kazakça “Bala’lar Kuni” (Çocuk Günü) olarak tanımladılar. “Biz Kazakistan'dan geldik,  İzmir’li Foça'lı çocuklarla festival gibi bir bayram kutladık. Onlara Kazakistan halkının selamlarını getirdik” dediler.  Kazak çocuklar bayraklarını sallayarak coşkulu nidalarla Türk çocuklarına sevgi mesajları gönderdiler.

Foça’daki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenleri Askeri Bandonun çaldığı Marş ve şarkılar eşliğinde büyük resmi geçit ile tamamlandı.  Coşkulu resmi geçide tribünlerdeki aileler alkış ve tempo tutarak katıldılar.

 

Haber: Seyfi Gül 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163