GÖRKEMLİ FİNAL

 İzmir Gazeteciler Cemiyeti(İGC) tarafından düzenlenen 52. Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması Ödülleri dün akşam Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi(AASSM)'nde düzenlenen muhteşem bir törenle sahiplerini buldu.

 

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nce düzenlenen 100. Yılında Şehit Gazeteci Hasan Tahsin’i Anma etkinlikleri, , İzmirli 100 sanatçının katıldığı, metni ünlü Tarihçi Yazar Turgut Özakman ve Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ tarafından yazılan “İlk Kurşun (15 Mayıs 1919) ve Üç Destan (Çanakkale, Sakarya ,Büyük Taarruzu)” konulu müzikli şiirli muhteşem bir etkinlik ile son buldu.


İGC Başkanı Misket Dikmen ve Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Av. Ulvi Puğ tarafından seslendirilen etkinlikte, İzmir Devlet Senfoni Orkestrasını Kenan Gökkaya yönetirken, şarkıları da İzmirli sanatçı Derya Derin seslendirdi.


Gecenin finalinde salondaki konuklar, salonun çatısından dökülen kırmızı-beyaz balonlar ve Türk bayrakları eşliğinde 10.Yıl Marşı’nı coşkuyla söyledi.

 

52. Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması’nda ödül kazananlar:

 

Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması

 

Haber: Engin Yavuz – 9 Eylül Gazetesi – “Ata’nın tarlasında karasabanlı direniş”Jüri Özel Ödülü: Umut Karakoyun – Demirören Haber Ajansı – “Umudu Mustafa Kemal”Güncel Yazılar: Serkan Aksüyek – Ege Telgraf Gazetesi – “Çandarlı Limanı için bilim yapma dedi”Röportaj / Söyleşi: Levent Arıöz – 9 Eylül Gazetesi – “Rüzgarın sesi olacaklar”Jüri Özel Ödülü: Işık Teoman – KNK Dergi – “Kemeraltı’nın son ustaları”Spor Haberi: Abdullah Çelebi – Habertürk Gazetesi – “Göbekten Göztepeli”Güncel Spor Yazıları: Halil Fincan – Yeni Asır Gazetesi – “Sıktınız artık”Spor Fotoğrafı: Gökhan Özyurtlu – Yeni Asır Gazetesi – “Eline sağlık Arkas”Jüri Özel Ödülü: Burak Hakerler - Yeni Asır Gazetesi  - Göz Göz’e Kartal şokuSayfa Düzeni: Ali Osman Taş – Yeni Asır Gazetesi – “Tarım ve sanayide söz sahibi”TV Haber: Halil Şahin- Servet Ülkü – Anadolu Ajansı – “Şeyma’nın hayatı Fırat öğretmenle değişti”TV Program: Duygu Tuncer – TRT İzmir Müdürlüğü – “Süleymaniye’nin Akustiği” Görüntü: Servet Ülkü – Anadolu Ajansı – “Adada keçilere 20 yıldır bakıcılık yapıyor”

 

Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Teşvik Yarışması

 

Haber:Çağla Geniş – İlkses Gazetesi – “Yüzlercesine öğrettim, oğluma öğretemedim”Jüri Özel Ödülü: Gökçe Adar- 9 Eylül Gazetesi – “İyilik atölyesi kapandı”Selda Ak – Ticaret Gazetesi – “Yanlış tercih kız öğrencileri matbaacı yapıyor”Güncel Yazılar: Ümit Çağrı Zorer – Yeni Asır – “Üçüncü yeniler”Röportaj / Söyleşi:Çağla Geniş – İlkses Gazetesi – “Bir otel katibi”Fotoğraf: Mahmut Serdar Alakuş – Anadolu Ajansı – “Deniz rençberleri”Spor Haberi: Okan Kara – Medya Spor – “Koş Kerim koş”Spor Fotoğrafı: Okan Kara – Medya Spor – Altınordu fren yaptı”Jüri Özel Ödülü: Görkem Türkyılmaz – Yeni Asır Gazetesi- “Menemen seriye bağladı”Sayfa Düzeni: Selim Sanverir – 9 Eylül Gazetesi – “Göz Göz eskiye dönüyor”Jüri Özel Ödülü: Yasemin Durmuş – Yeni Asır Gazetesi – “Kış Lastiği”TV Haber: Elif Yıldırım Korkmaz – TRT İzmir Müdürlüğü – Engelli öğrenciler için mesleğine döndü”

Törene CHP İzmir Milletvekilleri Atila Sertel, Bedri Serter, Özcan Purçu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan 1.Vekili Mustafa Özuslu, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Törene katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan 1.Vekili Mustafa Özuslu” 15 Mayıs 1919 günü karanlık bir güne uyanan İzmir’de sessiz yığınların sesi, direnişin sembolü olan Hasan Tahsin’i saygıyla anıyoruz. Bu salonda bugün onu anabiliyorsak, Anafartalar’da, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Çanakkale’de ve İzmir’de Hasan Tahsin gibi şehit olan binlerce insanımızın kanları sayesinde. Ağır bedeller ödenerek emanet edilen İzmir’i gelecek kuşaklara bırakmak ahlaki ve vicdani bir görevdir” dedi.

 

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı(İGC) Misket Dikmen de “Her 15 Mayıs bizim için Hasan Tahsin günüdür. Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması’na katılan 110 eser geniş bir jüriyle değerlendirildi. Katılan eserler Türkiye’de basının durumunu da yansıttı. Siyasi haberler, ülke gündemine ilişkin haberler azınlıktaydı. Basın kuruluşların kendilerine oto sansür uyguladığı bir iklimin göstergesiydi. Buna karşın çok güzel insan hikayeleri vardı. Bu haberler gösterdi ki hala birbirimizi kucaklıyor, kenetleniyor ve birbirimize inanıyoruz. Basın hiç bu kadar zorlu bir sürecin içine girmedi. Gazetecilik özgür değilse toplum da özgür değildir. Buna sahip çıkmak için önce hukuk dememiz, buna inanmamız gerek. Bunu gerçekleştirirsek, her şey güzel olacak” dedi.

 

Hasan Tahsin 100.Yıl Onur Ödülü Hıfzı Topuz’a

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nce Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezi'nde dün akşam düzenlenen Ödül töreninde Gazeteci Yazar Hıfzı Topuz’a 100.Yıl Onur Ödülü verildi.

İGC Başkanı Misket Dikmen Hıfzı Topuz’un, üretkenliği, yılmaz bir demokrasi ve özgürlük savaşçısı, Atatürk’e ve devrimlerine inancı, basınımızın ulu çınarı olduğunu söyledi.

Hıfzı Topuz salondakilere, “Gençler, gazetecilikte direnmek lazım, dayanmak lazım. Yılmamak lazım. Asla ödün vermemek lazım. Dimdik durmak lazım. Sonunda başaracağız. Sonunda zafer bizim” diye seslendi.

Hasan Tahsin katkı ödülleri

Ayrıca Şehit Gazeteci Hasan Tahsin’in Milli Mücadeledeki yeri ve önemi hakkında çalışmalarıyla katkı yapan Gazeteci Yaşar Aksoy, Zeynel Kozanoğlu, Türkmen Parlak, Dr. Ahmet Mehmetefendioğlu, APİKAM eski Müdürü Doç.Dr. Oktay Gökdemir’e ve anma etkinliklerine İstanbul’dan katılan Hasan Tahsin’in akrabası Cenk Kiral’a da Hasan Tahsin Plaketi sunuldu.

 

Hasan Tahsin fotoğraf ve belgelerle anlatıldı

Ödül töreni öncesi Dr. Ahmet Mehmetefendioğlu, İlk Kurşun’un İzinde Hasan Tahsin, Tarihçi ve Vicdan başlıklı konferansında, Gazeteci Hasan Tahsin’in tarihsel yolculuğunu fotoğrafve belgeler eşliğinde izleyenlereaktardı. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163