IŞIK TEOMAN’IN KALEMİNDEN 2004 – 2019 YEREL SEÇİMLERİ

IŞIK TEOMAN’IN KALEMİNDEN 2004 – 2019 YEREL SEÇİMLERİ

 

2004 yerel seçimlerinde neler yaşandı, 2019 yerel seçimleri ile olan benzerliği konusunda araştırmacı Gazeteci Işık Teoman hafızaları canlandırıyor.

 

2004 yılında ne olmuştu?

2004 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde aday belirleme süreci bugünkü gibi gergin bir ortamda sürüyordu. Aday adayları belirlenirken yine önseçim yoktu, yine garip isimler altında aday belirlenmeye çalışılıyordu. Eğilim yoklaması, merkez yoklaması gibi garabet bir uygulama sürüp gidiyordu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Piriştina idi, adaylığı çoktan belli olmuştu, çünkü davet almıştı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) DSP'li belediye başkanı Ahmet Piriştina'ya adaylık önermişti. Piriştina da bu teklifi kabul etmiş, ilçelere aday belirleme süreci içine girmişti. İşte bugün yaşanan olayların benzeri gibi görünen ancak farklı bir boyutta olaylar yaşanmıştı. 

Konak adaylığı bekleyen Ahmet Sarışın (1989-1999) büyük bir şok yaşamıştı. Adaylık beklerken Piriştina'dan veto yemişti ve yerine hiç beklenmeyen ve kimsenin aklına bile gelmeyen bir isim Konak adayı olmuştu. İZFAŞ'ın genel müdürlüğünü de yapan, ayağından kurşunlanan ölümlerden dönen Dilara Sürgü Konak adayı yapılmıştı. Buna en büyük tepkiyi haklı olarak Ahmet Sarışın göstermiş ve partisinden istifa ederek SHP'ye başvurmuş ve o partinin adayı olarak ilan edilmişti. Ancak bu süreçte hiç beklenmedik bir olay yaşanmıştı. Seçim kuruluna itiraz eden bir partili, bir partiden aday adayı olan bir kişinin başka bir partiden tekrar aday olmasının yasal olarak mümkün olmadığını belirterek itiraz dilekçesi vermişti. Seçim kurulu da yaptığı inçelemede Ahmet Sarışın'ın yasal olarak aday olmasının mümkün olmadığı konusunda karar verdi. 


İşte burada iki kez adaylıktan olan Sarışın bugün yaşananların benzeri gibi görünen bir uygulamayı yaşama geçirdi. Seçim kuruluna yapılan başvuruda SHP'nin Konak adayı, Ahmet Sarışın'ın eşi Müyesser Sarışın olarak bildirildi. Bayan Sarışın dün gibi hatırlıyorum, televizyonları, gazeteleri teker teker gezerek propogandasını yaptı, gayet de güzel konuşmalar gerçekleştirdi, diğer adaylar ile kıyasıya yarıştı. Ancak bu arada hiç beklenmedik başka bir olay daha yaşandı. CHP Konak adayı Dilara Sürgü adaylıktan çekildiğini açıkladı. 

Daha sonraki yıllarda "bunu neden yaptın" diye sorduğumda; Dilara, " Ağabey çok gençtim, çok üstüme geldiler, ürktüm, korkmadım desem yalan olur" dedi. Gerçekten de Dilara Sürgü o yıllarda yirmili yaşlarını süren genç bir kadındı. CHP kısa süre içinde Dilara Sürgü'nün yerine yeni bir aday arayışı içine girdi. Bugüne kadar adı pek duyulmayan bir isim dillendirilmeye başlandı. Ve CHP seçim kuruluna Konak adayı olarak 
Ali Muzaffer Tunçağ'ın adını sundu. 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde, SHP adayı Müyesser Sarışın kaybetti, CHP Konak adayı Ali Muzaffer Tunçağ başkan olarak seçildi ve 2009 yılında başkanlığı gazeteci Hakan Tartan'a devretti. Gün ola harman ola, nereden nereye. Bugün Mehmet Ali Çalkaya'nın eşi Fatma Çalkaya Balçova Belediye Başkan adayı. Ancak başkan eşleri aday, konular çok farklı idi. Bir yanda parti içinde haksızlığa uğrayan Ahmet Sarışın, diğer yanda seçim kurulunun gazabına uğrayan Mehmet Ali Çalkaya. Sandıktan ne çıkacak onu göreceğiz, tepki olarak CHP Balçova'da çok büyük bir oy patlaması yaşanacağını bekliyorum. "tarih tekerrürden ibaretmiş" derlerdi, gerçekten doğruymuş...


Işık Teoman


 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163