İzmir'de emek örgütlerinden eylem “Faşizme karşı omuz omuza!”

KHK’lere, OHAL’e, ihraçlara ve basına yönelik saldırılara karşı İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, bu akşam Cumhuriyet Meydanı’nda eylem yaptı.

Eylemde “Susma, sustukça sıra sana gelecek”, “Özgür basın susmadı, susmayacak - DİHA, Azadiya Welat” , “Tüm darbelere karşı demokratik direniş” ve “Kanun Hükmünde Kararnamelerle çıkartılan tüm yasalar iptal edilsin / OHAL kaldırılsın / Basın üzerindeki baskılar son bulsun - DİSK Genel-İş” pankartları açıldı.
Eyleme Ovacık Belediye Başkanı, HDP ve CHP Milletvekilleri de katıldı.

Gruptakiler Cumhuriyet Gazetesi'nin yazarlarına yönelik operasyonla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanlarının tutuklanmasına da tepki gösterdi.
Açıklamayı Emek ve Demokrasi Örgütleri adına TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Melih Yalçın yaptı. Darbecilerin başarılı olması halinde atılması muhtemel olan neredeyse tüm adımların, hükümet tarafından atıldığını savunan Yalçın, şunları söyledi:

AKP iktidarına biat etmeyen kesimler hedef alınıyor”

Eylemde konuşan TMMOB İKK Sözcüsü Melih Yalçın, 15 Temmuz darbe girişiminin üstünden 3,5 ay geçtiğini ve o günden bu yana faşizmin adım adım örüldüğünü belirterek sivil darbeye karşı direneceklerini söyledi. Darbecilerin başarılı olması halinde atılması muhtemel olan neredeyse tüm adımların bizzat hükümet tarafından atıldığına dikkat çeken Yalçın, “Yıllardır hayalini kurduğu tek adama dayalı faşizan iktidarının inşası için darbe girişimini fırsata çeviren AKP, iktidarına biat etmeyen, demokrasi, barış ve özgürlük talep eden tüm kesimleri hedef alan saldırılarına her gün bir yenisini eklemektedir” diye konuştu.

“Saldırılara bir arada durarak ‘geçit yok’ demezsek...”

OHAL ile uygulanan yasaklardan, baskılardan söz eden Yalçın, ülke de hukuksuzluğun hakim olduğunun altını çizdi. Yalçın, KHK ile çıkarılan yasalardan ve emekçilerin mağduriyetinden bahsetti. Diyarbakır’da eşbaşkanların tutuklanmasının anti-demokratik ve “halkın iradesine karşı” olduğunu vurguladı. Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyona değinen Yalçın, “Bu saldırganlığa karşı bir arada durarak ‘geçit yok’ demezsek, yarın saldırıların dozunun hangi aşamaya varacağını kestirmemiz bile imkânsızdır” diyerek basına yönelik baskıların bir an önce son bulmasını istedi.


“OHAL huzur ve güven getirmeyecek”

OHAL fırsatçılığının, ülkeye huzur ve güveni getirmeyeceğine dikkat çeken Yalçın son olarak şunları söyledi: “Buradan bir kez daha ne OHAL yasaklarına, baskılarına ne de ‘Ya başkanlık ya bölünme’ gibi en üst makamlardan savrulan tehditlere boyun eğmeyeceğimizi, sivil darbe karşısında diz çökmeden emeğin, barışın ve demokrasinin Türkiye’sini kurma mücadelesini sürdüreceğimizi, OHAL sopasıyla terbiye edilmeye çalışılan kişi ve kurumlarla omuz omuza duracağımızı bir kez daha hatırlatıyoruz.”

Eylem, kitlenin hep birlikte attığı “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganıyla sona erdi. 


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×