İzmir'de kadınlardan istismar tepkisi
İzmir Kadın Platformu üyeleri, cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren düzenlemeye basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Alsancak Semti Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bugün saat 18.30'da toplanan Kadın Platformu üyesi yaklaşık 100 kişilik grup, cinsel istismar suçunda, mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren düzenlemeyi protesto etti.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşi Türkegül Kocaoğlu, CHP İzmir İl yöneticileri Okan Karlıdağ, Dilek Bilgin, CHP Parti Meclisi eski üyesi Hüseyin Saygılı, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Perihan Yardımcı, CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı ve İl Kadın Kolları yöneticileri de eyleme destek verdiler.

Pİzmir'de kadınlardan istismar tepkisi

Sık sık 'AKP elini çocuklardan çek' diye slogan atan grup adına basın açıklamasını İzmir Kadın Platformu sözcüsü Işık Barç yaptı. 
İzmir'de kadınlardan istismar tepkisi

Platform adına açıklamayı okuyan Işık Barç, Ensar Vakfını aklayanların, tecavüzcüleri ve kadın katillerini koruyanların, çocuk ve kadın derneklerini kapatanların yine iş başında olduğunu belirterek, “Kadın ve çocuk hakları açısından asla kabul edilemeyecek rezil bir önerge daha dün AKP’nin oyları ile meclise getirildi. Uzunca süredir, önce Anayasa Mahkemesi tarafından gündeme getirilen, daha sonra AKP tarafından çıkarılmaya çalışılan bu aşağılık yasa teklifi ısıtılıp tekrar önümüze getirildi. Bu önergeyi getirenler bilsin ki; tek bir çocuğu, tek bir kadını bile sizin iktidarınıza feda etmeyeceğiz” dedi.

Çocukların, istismarcı erkekle evlendirilmelerinin hiçbir değerle, kültürle ve dinle savunulamayacağını ifade eden Barç, “Çocuk istismarında ‘rıza’ aramak hangi yasada yazarsa yazsın, suçtur. Bizzat kendinizin imzaladığı uluslararası sözleşmeleri bile çiğnemek demektir. Hiçbir çocuğun ve kadının istismarcı ile, tecavüzcü ile evlendirilmek istenmesine asla sessiz kalmayacağız” dedi.
Barç, "Çocuklara ve kadınlara dokunmanıza asla izin vermeyeceğiz. Ensar'ı aklayanlar, tecavüzcüleri ve kadın katillerini koruyanlar, çocuk ve kadın derneklerini kapatanlar, fıtrat diyenler asla kabul edilemeyecek rezil bir önerge daha dün AKP'nin oylarıyla Meclis'e getirildi. O yasayı Meclis'e getirmeye dahi cüret eden ellerinizi, kadınların ve çocukların üzerinden çekin" dedi.Açıklamanın ardından grup dağıldı.

İzmir'de kadınlardan istismar tepkisi

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×