İzmir'den Cumhuriyet'e operasyon tepkisi
Cemiyet Başkanı Misket Dikmen, "Gerçek demokrasiden ve hukuktan yana herkesi birlikte hareket etmeye çağırıyoruz" dedi. Basın açıklamasına siyasi parti ve derneklerden de destek geldi.

Sabah saatlerinde Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonda, vakıf yöneticileri ile yazarlarının gözaltına alınmasına İzmirli gazetecilerden de tepki geldi. 
Çeşitli dernek ve sendikaların yanı sıra CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, CHP milletvekilleri Atilla Sertel, Tacettin Bayır, Musa Çam, CHP Parti Meclisi Üyesi Sevda Erden Kılıç, CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan ile vatandaşların da destek verdiği basın açıklamasında Cemiyet Başkanı Misket Dikmen, "Basın özgürlüğünden, gerçek demokrasiden ve hukuktan yana herkesi birlikte hareket etmeye çağırıyoruz. Çünkü demokrasiye darbe Cumhuriyet Gazetesi'ne uzandı. Darbe girişimi amacına ulaşsaydı, yaşanacakların tamamını, bugün yaşıyoruz. Artık Türkiye'de özgürce, gerçek gazetecilik yapmak terör suçu, sayılıyor. Bunu kabul etmiyoruz. Basına yönelik sindirme, yıldırma ve yok etme gibi demokrasiyle bağdaşmayan politikaları kabul etmiyoruz. Gözaltına alınan gazetecilerin derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz. Cadı avına karşı, mücadeleye devam edeceğimizi kamuoyuna duruyoruz" dedi. 

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen açıklamasının devamında şunları söyledi:“Basın özgürlüğünün ayaklar altına alındığı, hükümeti eleştirmenin dahi terör suçu kapsamına girdiği bu günlerde basın özgürlüğünden, gerçek demokrasiden ve hukuktan yana herkesi birlikte hareket etmeye çağırıyoruz.Adeta faşist yönetimlerde görülen bu cadı avına karşı her ahval ve şeraitte mücadeleye devam edeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz"

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı,”Faşizm yavaş yavaş bizi kuşatmaya çalışırken biz durmayacağız ve yılmayacağız. Biz İzmir Demokrasi ve Emek Güçleri olarak; Sadece Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyona değil, OHAL sürecine, anti demokratik yasaların, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’a sıkılan kurşunun da karşısındayız. Basına yapılan bu saldırıları protesto ediyoruz” dedi.

CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır ise Cumhuriyet gazetesine yapılan bu operasyonu kınadı. Sındır,”15 Temmuz akşamı bir darbe girişimine maruz kaldık. Bütün aydın yurtsever, demokratik kitle ve emek örgütleri ve basın temsilcileri bu girişimi başarısız kıldı. Ancak darbe fırsatçılığı yapanlar bugün o gün Cumhuriyete ve demokrasiye karşı başarısız kılınan darbeyi bugün görüyoruz ki başarılı kılma hevesindeler. Cumhuriyet gazetesi bu ülkenin en köklü ve cumhuriyete sahip çıkan en güzide basın kuruluşudur. Aydın, yurtsever birçok gazeteci yazarımız sadece Cumhuriyet’i ve demokrasiyi savundukları için bu güne kadar saldırılara uğramış ve şehit olmuşlardır. Hiç unutmuyoruz ki 21 Mart 2008’de İlhan Selçuk’u bir kumpas ile gözaltına alan ve tutuklayan anlayış ve zihniyet bugün yeniden karşımıza çıktı. Biz her şeye rağmen her zaman bütün demokratik kitle örgütleriyle birlikte Cumhuriyetimizi, demokrasiyi ve laikliği korumaya devam edeceğiz. Bu ülkede maalesef basın özgürlüğünden söz etmek mümkün değil. Buna karşı mücadelemizi bütün millet olarak devam ettirmeliyiz” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×