İzmir Kent Konseyleri Birliği Karabağlar'da toplandı
Toplantıda, İzmir kent konseylerinin çalışmaları ele alınırken, kendi mali yapısıyla özerk yapıya kavuşturulması gerektiğine de dikkat çekildi.
Karabağlar Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız,  İzmir Kent Konseyleri Birliği Genel Başkanı Savaş Kapucu, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık ile İzmir’deki kent konseyi başkanları ve genel sekreterleri katıldı.

Çalışmalarını Destekliyoruz
Toplantıda konuşan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, kent konseylerini ilk kez Karabağlar’da ağırlıyor olmaktan gurur duyduğunu ifade etti. Başkan Selvitopu, “Kent konseyleri, yerel yönetimler açısından bakıldığında önemli bir kurumsal yapı. Ancak şu anki mevcut yasaların verdiği görevler ve işlevle ilgili olarak tabii ki bizim eleştirilerimiz var. Çok yeterli bulmadığımızı belirtmek istiyorum.

Kent konseylerine, bir nevi belediyelerin sivil toplum ile bağını kuran bir yapı olarak bakıyoruz. Açıklık, şeffaflık, katılımcılık çok kullandığımız ifadelerdir. Tabi bunları uygulamaya yansıtmak gerekir. Bunu yansıtacağınız kurumsal yapı da şu anda kent konseyleridir. Biz Karabağlar Kent Konseyi’mize böyle bakıyoruz ve elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz” dedi.

Kent Konseyleri Özerk Yapıya Kavuşmalı
Başkan Selvitopu, kent konseylerinin daha aktif hale gelmesinin önünde bazı yasal engeller olduğuna da dikkat çekerek, kent konseylerinin kendi mali yapısıyla özerk yapıya kavuşturulması gerektiğini savundu. Selvitopu, “Zaman zaman yasalardan kaynaklı çeşitli sıkıntılar yaşıyoruz. Özellikle kent konseylerinin bütçesini söylemek istiyorum. Bunlar düzenlenirse kent konseyleri daha aktif ve daha işlevsel bir hale gelebilir.

Kent konseyinin kendi özgür iradesiyle çalışması gerekir. Bunlar kent konseyine ilişkin yasadaki eksiklikler. Maalesef şimdiye değin bu konuda bir çalışma yürütüldüğünü duymadık. Kent konseylerinin kendi mali yapısıyla özerk yapıya kavuşturulması gerekir.” diye konuştu.
İzmir Kent Konseyleri Birliği ile ilgili görsel sonucu

Selvitopu’na teşekkür plaketi
Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık da yaptığı sunumda, Karabağlar’da yaptıkları çalışmalara ilişkin detaylı bilgiler verdi.
Açılış konuşmaları sonrasında Başkan Selvitopu’na destekleri için plaket takdim edildi.
Toplantının devamında, İzmir kent konseylerinin hâlihazırda süren ve geleceğe yönelik bazı projelerine ilişkin sunumlar da yapıldı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×