İzmir Kız Lisesi mezunları 1 Şubat’ta Anıtkabir’de

Kuruluşundan bu yana 100 yılı geride bırakan İzmir Kız Lisesi mezunları, “1 Şubat’ta Atamızın yanındayız” sloganıyla Anıtkabir’de buluşmak üzere kendi olanaklarıyla yola çıktı. 100 kişiden oluşan ve Türkiye’nin farklı kentlerinden Ankara’ya gelecek olan grup Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder Atatürk’ün mozolesine çiçek bırakarak saygı duruşunda bulunacak. İzmir Kız Lisesi Mezunları, Anıtkabir ziyaretinin ardından Ankara Belediyesi’nin konuğu olarak bir kent gezisi de gerçekleştirecek.

 

“100. Yıl İade-İ Ziyaret Grubu”nun temsilcisi İzmir Kız Lisesi mezunu emekli Edebiyat Öğretmeni Yıldız Tokeri, bu gönüllülerin hiçbir dernek ve kurumla ilişkisi olmadığını vurguladığı sosyal medya mesajında, “Geri sayım başladı. Yarın yola çıkıyoruz. Bütün arkadaşlarımızı temsilen Ata’mızın yanına gidiyoruz” dedi. Tokeri, bu gönüllüler hareketini destekleyen, katkıda bulunan, ziyarete katılan katılmayan tüm kız liselilere teşekkür etti.

 

Mustafa Kemal Atatürk, 1 Şubat 1931 yılında İzmir Kız Lisesi’nin Namık Kemal Lisesi binasında eğitim gördüğü dönemde okulu ziyaret etmiş, anı defterini imzalamıştı. Atatürk, anı defterine, “İzmir Kız Lisesinde gördüğüm intizamdan hususiyle bilgi ve milli terbiye vermekte ve almaktaki büyük dikkat ve heyecandan çok memnun oldum. Öğreticilere teşekkür ederim” diye yazmıştı. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163