İzmir’de ÖHD ve ÇHD üyesi avukatlara saldırı
  OLAĞANÜSTÜ Hal uygulaması kapsamında 3 ay süreyle faaliyetleri durdurulan, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi bir grup avukat durumu protesto etmek için İzmir Bayraklı Adliye Sarayı C-Blok personel kapısı girişi önünde toplanıp, basın açıklaması yapmak isteyen 13'ü avukat 17 kişi gözaltına alındı.

Bir grup avukat ellerinde 'Baskılar bizi yıldıramaz. ÇHD ve ÖHD' yazanılı afişi merdiven girişine serdi. Açıklama nedeniyle yoğun güvenlik tedbiri alan polis, megafonla "Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kararı var. Burada basın açıklaması yapmak yasak. Afişi bulunduğu yerden alın" diye uyardı. Avukatlar, afişi yerden alıp, basın açıklamasını yapmak için adliye çıkışına doğru yürümek için yöneldi. Slogan atmaya başlayınca grubun etrafı çevik kuvvet polisleri ile çevrildi.

Slogan atmamaları konusunda tekrar uyarılan avukatlar, slogan atmaya devam edince gözaltına alındı. Gözaltı işlemi sırasında direnen avukatlar yaka paça polis araçlarına bindirildi, bazılarının ise bağırmamaları için ağızları kapatıldı

Gözaltına alınan 13'ü avukat 17 kişi sağlık kontrolü için önce hastaneye, ardından emniyete götürüldü. Gözaltında bulunan meslektaşları ile görüşmek isteyen bir başka avukat grubu da polislerle tartıştı. Kısa süren tartışmanın ardından, avukatlar gözaltındaki arkadaşlarının serbest bırakılması için savcıyla görüşmek adliye içerisine girdi.


Gözaltına alınan ÇHD Şube Başkanı Serdar Gültekin, ÖHD Şube Başkanı Fatma Demirel ve avukat Oktay Uysal, İhsan Can Akmarul, İlahi Öz, Dinçer Çalım, Kardelen Yoğunlaştırarak, Yunus Emre Güneş, Mehmet Bayraktar, Yemen Canan, Şule Hizal, Erdoğan Akdoğdu, Fuat Şengül, Perihan Kayadelen, Zöhre Dalkılıç ve Emre Diri daha sonra sağlık kontrolü için Alsancak Devlet Hastanesine götürüldüğü öğrenildi.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×