Katledilen Safiye kadınların omzunda son yolculuğuna uğurlandı
İzmir’in Karabağlar ilçesinde 10 Mayıs’ta akrabası Abdullah K. tarafından katledilen ve ailesi tarafından sahip çıkılmayan Safiye Karakoç’u kadınlar toprağa verdi. İzmir Kadın Dayanışma Derneği ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyelerinin de bulunduğu çok sayıda kadın Doğançay Kimsesizler Mezarlığı’nda Safiye’nin cenaze töreni için bir araya geldi. Mezarlıkta “Safiye yalnız değildir”, “Hiç kimsenin namusu olmayacağız”, “Erkek adalet değil, erken adalet istiyoruz” sloganları atıldı. Erkek görevlilerin cenazeyi taşımasını istemeyen kadınlar, Safiye’nin cenazesini omuzlayarak, toprağa verileceği yere kadar taşıdı.
Safiye'yi son yolculuğuna kadınlar uğurladı
Yapılan dini vecibelerin ardından Safiye, toprağa verildi.
Safiye'yi son yolculuğuna kadınlar uğurladı

‘Şimdi sesimizi yükseltme vakti’
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar, dağ, açık hava ve doğa

Cenazeye katılan kadınlar ve İzmir Kadın Dayanışma Derneği adına açıklama yapan Başak Karaduman, “Safiye Karakoç yalnız değildir. Özgürlüğünün bedelini canıyla ödemiş bir kardeşimizdir. Henüz 28 yaşında olmasına rağmen 6 çocuk annesi olmuştu. Hikayesi nasıl başladı, nasıl İzmir’e geldi bilmiyoruz. Diyarbakır’daki evinden kaçıp İzmir’e geldi. Katili namus davası güden bir ataerkil anlayışla görevlendirildi. Belinden çıkardığı tabancayla yengesini öldürdü. Her gün ölüm haberleriyle güne başlayan toplum olarak bu duruma öylesine alıştık ki… Şimdi sesimizi yükseltme vakti. Kimsesiz değilsin Safiye. Özgürlüğü için yaşam hakkı elinden alınan diğer kadınlar gibi kalbimizdesin” şeklinde konuştu.
Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

‘İktidarın önlem alması lazım’
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık hava

İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi sorumlusu ve Baro Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Nuriye Kadan da, “Olayı sosyal medyadan öğrendik. Kadın hakları savunucusu olarak cenazeye katılmak istedim. Maalesef kadın cinayetlerinin önüne geçemiyoruz. Safiye’de töre cinayetlerinin son kurbanı. Bu cinayetlerin önlenmesi için çalışmalar yapıyoruz. Ama bir arpa boyu yol alamıyoruz. Devletin ve iktidarın önlem almasını istiyoruz” dedi.
Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, oturan insanlar

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×