banner183

Kurtuluşun 99. yıldönümünde İzmir’i adım adım gezdiler!

Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan 09 Eylül kutlamalarına benzer biçimde sabahın erken saatlerinde Basmane’de buluşan gezginler sırasıyla; Tilkilik, Keçeciler, Arasta, Balcılariçi, Kemeraltı ve Hükümet Caddesi’ni takip ederek İzmir’in asırlar öncesinden günümüze kadar ayakta kalmış cami, mescit, sebil, çeşme, zaviye, mezarlık, han, yahudhane (kortejo), otel, sinagog, okul, anıt, hamam ve konaklarını yakından tanıdılar.

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümüne özel gerçekleştirilen gezinin rehberliğini yapan Sanat Tarihçi – Ülkesel Turist Rehberi Fatih M. AYGÜNEŞ, Tarihi İzmir gezisi ile ilgili şunları söyledi:

Bilmek Sevmektir” diye düşünüyorum. Bu geziler sayesinde kişiler,  İzmir’e ve O’nun mimari zenginliklerine yakından baktıkça, kentin hikayelerini işittikçe günümüze miras kalan yapıları ve değerleri daha büyük bir özveri ile koruyarak yaşatmaya özen gösterecektir.  İnsan bildikçe sever ve sevdikçe de onu korumaya özen gösterir. Bu yüzden bu tarz gezilerin kentin bugünü ve geleceği için çok önemli olduğuna inanıyorum.

Geziye katılan İzmir sevdalıları öğle saatlerinde Havra Sokağı’ndan gelen lezzetler eşliğinde geçen yüzyılın gözde mekanlarına ev sahipliği yapan Tilkilik’te Vatan Otel’in restoranında keyifli bir öğle yemeği aldılar. Basmane ve Kemeraltı esnaflarının sunduğu küçük ikramlar sayesinde İzmir gastronomisinin de tadını çıkaran gezginler, hem gözlerinin hem de damaklarının bayram ettiğini dile getirdiler.

09 Eylül özel gezisinde misafirlere en çok neresini beğendiniz diye sorduğumuzda Emir Sultan Külliyesi’ni daha önce hiç görmediklerini ve oradan çok etkilendiklerini, aynı zamanda Selvilitepe Emniyet Abidesi, Vali Kazım Paşa Mektebi, Meram Oteli ( Menzilhane ), Dönertaş Sebili, Altınpark, Kumrulu Mescid, Mirali Çeşmesi, Yeşildirek Hamamı ve Abacıoğlu Hanı’na hayran kaldıklarını dile getirdiler.

Kentin kalbine yolculuk edilen bu tarz gezilerin ileriki günlerde yeni temalar ile devam edeceğini belirten Sanat Tarihçi - Ülkesel Turist Rehberi Fatih M. AYGÜNEŞ, İzmir’de Basmane, Kemeraltı, Alsancak, Eşrefpaşa, Buca, Karşıyaka, Bornova, Karataş ve Değirmendağı civarında yürüyerek gezilip görülecek çok sayıda tarihi ve mimari eserin bulunduğunu söyledi. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163