SUAT NEZİR; İL BAŞKANI YÜCEL ANKARA'YA GELMENE GEREK YOK DEDİ

SUAT NEZİR; İL BAŞKANI YÜCEL ANKARA'YA GELMENE GEREK YOK DEDİ

NEZİR; ÖZKAN BENİ TELEFONLA ARADI FİLANCA KİŞİYİ MECLİS ÜYESİ LİSTESİNE YAZMAMI İSTEDİ

 

CHP Buca Belediye Başkanlığından alınan Suat Nezir, “Adaylıktan çekildiğime ilişkin hiçbir yazılı ve sözlü beyanım bulunmamasına rağmen böyle bir yalan ve iftiraya maruz kaldım” dedi.

CHP Buca Belediye Başkan adayı Suat Nezir’in yerine Erhan Kılıç’ın göreve getirilmesinin ardından tartışmalar ayyuka çıkarken Buca ve İzmir siyaseti yangın yerine döndü. CHP’nin Genel Başkanı kim sorusunu herkes bir birine sormaya başladığı CHP’de, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yalan beyan da bulunanlar görevlerine nasıl devam ediyor diyenlerin yanı sıra, Genel Başkan Kılıçdaroğlu da bu ayak oyununu içinde olduğunu iddia edenler var.

Erhan Kılınç’ın Tuncay Özkan’ın ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun yiğenlerinin Avukatı olduğu dedikoduları da izmir de konuşuluyor. İzmirliler bu konuda Genel Başkan Kılıçdaroğlu’ndan açıklama bekliyor.

Genel Merkezin Nezir’in adaylığını uygun görmediği için çektiklerini söyleyen CHP İl Başkanı Deniz Yücel’e cevap vermek için,

Nezir, bugün Buca’da Seçim Koordinasyon Merkezinde yaptığı basın toplantısında önemli açıklamalar da bulunurken, Nezir’e destek veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Kemal Karataş, Buca Belediye Başkan aday adayları Mehmet Süne, Ercan Tatı, Levent Bendeş, Hasan Nebi, Aysun Önal Uyar, Zekiye Sedat Sönmez, Derya Karakuş, Metin Çağrı, Zeki Karaoğlu, Remzi Akdemir, İzmir Bosna Sancak Derneği, İzmir Balgöç Derneği, Tüm Engelliler Derneği, Konyalılar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Buca Halatlılar Dernek Başkanı, Hanaklılar Dernek Başkanı İzmir de bulunan çok sayıda Balkan Derneği’nin yanı sıra, yaklaşık 30 dernek ve federasyon başkan ve yönetim kurulu üyelerinin ve çok sayıda Bucalı ve CHP’li destek oldu.Suat Nezir sözlerine şöyle başladı;

"10 yıl önce İsmet İnönü’nün “Bir memlekette namuslular namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memlekette kurtuluş yoktur” sözünü şiar alarak siyasete atıldım. Ve bu sözün yanında babamın “Oğlum unutma parayla itibar kazanamazsın ama itibarla çok şey kazanırsın” nasihatini hep aklımda tuttum. Çocuklarımın, tüm çocuklarımızın geleceği, ülkemin yarınları için mücadele ettiğim ilkeli olmayı, dürüst olmayı, namuslu olmayı kendime hep ödev bildiğim 10 yıllık siyasi geçmişim boyunca; Buca Belediyesi’nde Meclis Üyeliği, İmar Komisyonu Başkanlığı, Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerim ile Cumhuriyet Halk Partisi’nde aldığım tüm görevleri bugüne kadar onurum ve şerefimle yerine getirdim".

 


‘O BÜYÜK ONUR VE GURURU BUCA HALKI ADINA YAŞADIM’

Nezir yaptığı açıklamada sözlerini şöyle sürdürdü;   

10 Şubat tarihinde Ankara’da partimin yaptığı aday tanıtım toplantısında Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun takdimiyle Buca’nın Belediye Başkan adayı olduğum tüm Türkiye’nin ilan edildi, o büyük onur ve gururu Buca halkı adına yaşadım. Seçim bölgemde zaten yürüttüğüm çalışmalarımı daha da yoğunlaştırarak, aday adaylığım süresinde de olduğu gibi kapı kapı, sokak sokak dolaşmaya devam ettim. 18 Şubat günü Deniz Yücel ile telefonda görüşerek, Meclis üyeleri listesini Genel Merkeze onaylatmaya giderken kendisine birlikte gitme teklifinde bulundum. Bana buna gerek olmadığını; ilçe başkanı ile hazırladığımız listeyle ilgili bir sıkıntı yaşanmayacağını, bir değişiklik olması halinde şahsıma iletileceği söylendi. Ancak aynı gün, ilçe başkanı Kasım Akdağ’ın Deniz Yücel ile birlikte Ankara’ya gittiğini öğrendim.

 

‘MECLİS ÜYELERİ LİSTESİNE TEPKİ GÖSTERDİM’

18 Şubat akşamı, Ankara’da bulunan Kasım Akdağ tarafından bana üzerinde mutabık kaldığımız listeyle hiçbir alakası olmayan yeni bir liste gönderildi. Bana, ‘Gelmene gerek yok’ diyen İl Başkanı Deniz Yücel, İlçe Başkanı Kasım Akdağ’ı da yanına alarak, Genel Başkan Yardımcıları Tuncay Özkan ve Veli Ağbaba ile bir arata gelerek, Ankara’da arkadaş, ahbap çavuş ilişkisine dayalı bir meclis tablosu oluşturdu ve bana dayatmaya çalıştı. Ben de bu listeye tepki gösterdim.

 

‘BUCA’NIN DEMOGRAFİK YAPISINI YANSITMIYOR’

Benim dışımda hazırlanan bu yeni listenin Buca’nın demogratif yapısını yansıtmadığını, hem parti içerisinde hem Buca’nın genelinde sıkıntı yaratacağını, bu haliyle kabul etmemin mümkün olmadığını İlçe Başkanı Kasım Akdağ aracılığıyla o gün orada o ahbap çavuş listesini yapanların hepsine ilettim. Çünkü ben yola Buca’nın Birlşetirici gücü sloganıyla çıktım, herkesi kucakladım, herkes tarafından kucaklandım. Dayatılan Meclis Üyesi tablosu ile Buca’da birlik ve beraberliği güçlendirmenin zorlaşacağını hatta seçimi kazanmamızın sıkıntıya gireceğini ısrarla söyledim. Akşam saatlerinde başlayan İzmir-Ankara arasında telefon trafiğimiz çok geç saatlere kadar devam etti. Ancak kimseyi kucaklamayan liste konusunda gerim adım atmayınca bir süre sonra Kasım Akdağ ile telefon irtibatımız kesildi, kendisine ulaşamaz olduk. 19 Şubat sabahı ulaşabileceğim İlçe Başkanı Kasım Akdağ, listenin ve yetkinin Genel Merkez tarafından il başkanlığına verildiğini söyledi. Bunun üzerine arkadaşlarımla birlikte liste hakkında bir kez daha görüşmek, son haliyle birlikte karar vermek için il başkanlığına gittik.

 

‘BAŞKAN ADAYLIĞIMIN HUKUKSUZ BİR BİÇİMDE GERİ ÇEKTİRİLMESİ’

Ancak ne hikmetse tüm çabalarımıza rağmen İl Başkanı Yücel ile bir türlü görüşemedik. Biz diğer odada beklerken, İl Başkanı Deniz Yücel, İl Başkan Yardımcısı Binali Gül’ün bir yetki vererek Belediye Başkan adayı olarak Erhan Kılıç’ın isminin başa yazıldığı bambaşka bir listeyi Yüksek Seçim Kurulu’na gönderildi. Benim başkan adaylığımın hukuksuz bir biçimde geri çektirilmesi, daha önce aday adayı bile olmayan bir ismin Buca halkına dayatılması bir yana; Başkan kontenjanından listenin ilk sıralarına Buca ile alakası olmayan Bakırköy Belediyesi Meclis üyesine yer verilmesi gibi listedeki bazı isimler de tepkiyi iyice artırdı.

 

‘YALAN VE YANLIŞ İFTİRAYA HAZIRLANMIŞ BİR TUTANAKLA’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın, Deniz Yücel, Kasım Akdağ ve diğer Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile birlikte hazırladığı hiçbir geçerliliği olmayan adaylıktan çekildiğimi iddia eden tamamıyla yalan ve yanlış ifadelerle hazırlanmış bir tutanakla Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na giderek, ‘Adaylıktan çekildiğimi’ söylediğine ve Genel Başkanımızı yanılttığına ilişkiler bilgiler Ankara’dan gelemeye başladı.

Adaylıktan çekildiğime ilişkin hiçbir yazılı ve sözlü beyanım bulunmamasına rağmen böyle bir yalan ve iftiraya maruz kaldım.

 

‘GENEL BAŞKANIMIZ KILIÇDAROĞLU, YAŞADIĞIM HAKSIZLIĞA..’

Bunun üzerine daha önce Genel Başkanımızın Ankara’dan İstanbul’a ‘Hak, Hukuk, Adalet’ adına 450 kilometrelik o kutlu yürüyüşünden cesaret alarak, hakkımı, hukukumu en iyi kendisinin koruyacağını düşünerek hemen Ankara’ya Genel Merkeze gittim. Ancak tüm çabalarıma rağmen Genel Başkanımız ile görüştürülmedim. Son olarak bir kez daha dile getirmek istiyorum ki; hak hukuk adalet için tüm Türkiye adına yürüyen sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun, yaşadığım bu haksızlığa göz yummayacağını, tüm bu yaşanan hukuksuzluğun ve hakkaniyetsizliğin peşine düşeceğine yürekten inanıyorum.

 

‘ERHAN KILIÇ’A DESTEK AÇIKLAMASI’

Son olarak Erhan Kılıç’ı destekleyecek misiniz sorusuna Nezir, “Ben Cumhuriyet Halk Partiliyim. Partimin tüzüğü bellidir. Ben elimden geleni yapacağım” dedi.

 

Toplantıya Katılan İzmir’de ki Balkan Dernek ve Federasyonları adına bir açıklama yapan Vahap Savaşan Şunları söyledi;

‘KAYBEDEN SUAT NEZİR DEĞİL, KAYBEDİLEN BALKAN CAMİASI’DIR’

‘MYK ve PM tarafından CHP’nin Buca Belediye Başkan adayı olarak gösterilen, Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilen Aday tanıtım toplantılarında da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından eli havaya kaldırılan Suat Nezir aday gösterildi.

Ancak 19 Şubat günü akşamüzeri biz Balkan kökenlileri çok üzen ayak oyunları ile yalan yanlış iftiralarla adaylıktan Kardeşimiz Suat Nezir’in adaylıktan indirildiğini duyduk.

Bu haksız uygulama ne CHP kültürüne, ne ahlaka, ne onura, ne de insanlığa sığmamaktadır.

Bu hareket Balkan kökenli Atatürk’ün CHP’ye büyük zarar vermiştir. Suat Nezir’e Bizlerin desteği sonuna kadar sürecektir ve daima yanında olacağız.

Şu iyi bilinmelidir ki, kaybeden Suat Nezir değil, kaybedilen Balkan camiası’dır.

Balkan camiasını yok sayanlar bunun hesabını vereceklerdir’. dedi.

Seçim ofisi tıklım tıklım tıklım olunca yaklaşık üçbin kişi açıklamayı dışarıdan takip etti.
Haber: Doğan Prepol
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163