Tahir Elçi İzmir’de anıldı

 İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), İnsan Hakları Derneği (İHD), 28 Kasım 2015’te Sur'da yaşanan çatışmalarda zarar gören tarihi Dört Ayaklı Minarenin önünde  basın açıklaması yaparken vurularak öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi için eylem gerçekleştirdi.

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan eylemde Elçi’nin posterleri ve ‘Tahir Elçi sizi izliyor’, ‘Tahir Elçi ölümsüzdür’ dövizleri açıldı.

Yoğun yağmur altında yapılan eylemde konuşan Av. Eylem Yıldız, Tahir Elçi’nin katledilmesine zemin hazırlayan süreci şu sözlerle anlattı:  “Katıldığı bir televizyon programında kendisine sorulan bir soru üzerine, ‘PKK terör örgütü değildir’ dediği için programdan hemen sonra adeta bir sosyal linçe maruz bırakılan, bu linçin yeterli görülmemesi üzerine hakkında yakalama kararı çıkarılarak gözaltına alınan ve sevk edildiği mahkemece adli kontrol talebi ile serbest bırakılan Tahir Elçi, serbest kalması sonrası ‘nerede kalmıştık’ dercesine Diyarbakır’ın orta yerinde Sur'da yaşanan çatışmalarda zarar gören tarihi Dört Ayaklı Minare’nin önünde açıklama yaparken vurularak öldürülmüştü.”

Yıldız, Elçi’nin avukatlık yaşamını özetleyerek, Lice Davası, Temizöz Davası, Kuşkonar ve Koçağılı köylerinin davaları, Uğur/Ahmet Kaymaz Davası ve Roboski soruşturması gibi çeşitli davaların takipçisi olduğunu hatırlattı.
Photo published for Tahir Elçi, İzmir'de anıldı

“Adalet ve hakikat arayışımız bitmedi, bitmeyecek!”

Elçi’nin, yaşadığı coğrafyanın iğne ile kuyu kazamaya benzeyen adalet arayışına kendini vakf ettiğini ifade eden Yıldız, “Aradan geçen bir yıllık sürede anlaşıldığı gibi Elçi'nin öldürülmesi sadece bir avukatın, bir baro başkanın öldürülmesi değildi. Yaşadığımız karanlık günlerin getirdiklerine bakıldığında, hukuk ve adalet düşüncesine yönelmiş tüm anti-demokratik düzenleme ve uygulamalara karşı söz söyleyecek bir hukuk ve adalet hattının Elçi şahsında o günlerden hedeflendiği anlaşılmaktaydı” diye konuştu.

Elçi’nin faillerinin halen bulunmadığına vurgu yapan Yıldız son olarak şunları aktardı: “Öldürenlerin unuttukları ve hesap edemedikleri bir hususu belirtmeyi görev bilmekteyiz. Elçi, hiçbir zaman yalnız değildi. Bizden biriydi. O, geride binlerce elçi bıraktı. Adalet ve hakikat arayışımız bitmedi, bitmeyecek.”

Eylemde, İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan da kısa bir konuşma yaptı. Elçi’nin faillerinin bulunması çağrısı yapan Özcan, adalet arayışlarının devam edeceğini belirtti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×