YÜCEL, "CUMHURİYETİN İLK YILLARINI ARAR OLDUK"

KADINLARA İKTİDAR SÖZÜ

 

YÜCEL, "CUMHURİYETİN İLK YILLARINI ARAR OLDUK"

 

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü sebebiyle bir mesaj yayınlandı.

 

Yücel'in "Türk kadınının hak ettiği yeri bir an önce alması, Türkiye'nin  kalkınması ve cumhuriyetin ışığının kadının fikri ve emeğiyle yayılması için kadınlarımızın emrinde ve yanındayız" sözlerine yer verdiği mesajında, şunları söyledi.

 

KADININ OLMADIĞI HER İŞ EKSİK KALMIŞ DEMEKTİR

 

Emeğin her türlüsü çok değerlidir. Ama bu emeği veren kadınsa, ekmeği, hayalleri, kariyeri veya ülkesinin kurtuluşu için harcanan emek dahi bir anlamlı, daha bir kıymetlidir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak sadece bu özel günlerde değil, kuruluşumuzdan bugüne kadar kadınlarımızın toplum içinde daha fazla yer alması, hayatın her alanında söz sahibi olması için çaba harcamış, kanunlar çıkarmış, yeni yollar açmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

 

Kadınlarımızın elinin değmediği,fikrinin olmadığı tüm işler, hangi iş olursa olsun eksik kalmış demektir. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde başlatılan kadın hakları mücadelesi Türk kadınını daha 1930'lu yıllarda özel ve ayrıcalıklı bir yere getirmiştir.

 

Cumhuriyetle birlikte kadınlarımız dogmaların, batıl inançların, çarpıtılmış din kurallarının ve uydurulmuş törelerin zincirinden kurtarılmış ve özgürleştirilmiştir. Türk kadını  kadını öne çıkartan, hakkını teslim eden, onu koruyan ve ona eşitliği sağlayan bu özgürlüğü kurucumuz ve kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk'e ve cumhuriyet rejimine borçludur.

 

Türk kadını cumhuriyetin her döneminde, kendisine sahip çıkan ve özgürlüğüne kavuşturan Ata'sına ve cumhuriyetine sahip çıkmıştır. Bu sahip çıkış, cumhuriyetimizin bugüne kadar gelmesi ve geleceğinin garanti altına alınmasındaki en büyük destektir.

 

CUMHURİYETİN İLK YILLARINI ARAR OLDUK

 

Son yıllarda üzülerek görmekteyiz ki, cumhuriyetle birlikte kadınlarımıza verilen hakların kullanılması, kadının özgür ve birey olarak sosyal hayatta yer almasının önüne, bazen uygulanmayan yasalar, bazen de iktidar ve onun kadın karşıtı tutumundan güç alan bir kesim tarafından engeller çıkarılmaktadır. Günümüz Türkiye'sinin bu haline bakıldığında, cumhuriyetimizin ilk yıllarını arar olduk.

 

Bu anlayış kadının toplumda olmak istediği yeri, kadın fikrini ve becerisini önemsemeyen, kadına nerede duracağını, ne yapacağını, ne zaman güleceğini, ne zaman ve kaç çocuk doğuracağını zorla kabul ettirmeye çalışan köhne, baskıcı ve kadını dar kalıplara hapsetmeye  çalışan kadın düşmanı bir anlayıştır.

 

İşte kadınlarımızla birlikte bizlerin mücadelesi ve kavgası bu anlayışladır. Türkiye'nin kalkınması ve özgürlüğünün, kadınlarımızın toplum içinde yükselişinin önündeki bu engelleri kaldırmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

 

KADINLARIMIZA SÖZ VERİYORUZ

 

Kadınlarımız Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerini rehber edinerek, artık erkeklerden çok daha aydın ve faziletli bir hale gelmişlerdir. Türk kadınının hak ettiği yeri bir an önce alması, Türkiye'nin  kalkınması ve cumhuriyetin ışığının kadının fikri ve emeğiyle yayılması için kadınlarımızın emrinde ve yanındayız. 

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde emeğiyle, fikriyle, sanatıyla, gücüyle buradayım, varım diyen tüm kadınlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyor, 31 Mart'tan başlayarak önce İzmir'de sonra tüm Türkiye'de kadınlarımızın iktidarını kuracağımıza söz veriyorum. 

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163