Zenginer “1924 ve 1944 yılında çıkarılan yasalar güncellenmeli”

19 Ekim Muhtarlar Günü Karşıyaka’da törenler ile kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Karşıyaka Hükümet Konağı bahçesinde gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtına çelenk bırakıldı, saygı duruşundan sonra istiklal marşı okundu.Törene Karşıyaka Kaymakamı Ali Rıza Çalışır Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay,İlçe Müftüsü İsa Gürler,  İlçe Emniyet Müdürü Ercan Kaçanoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa İslamoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Karaman, Karşıyaka Muhtarlar Derneği Başkan Vekili Coşkun Zenginer, kamu kurum yöneticileri, Muharip Gaziler Derneği, STK yönetici ve temsilcileri, Karşıyaka’daki mahalle muhtarları katıldı.

Törende Karşıyaka Muhtarlar Derneği Başkan Vekili Coşkun Zenginer günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.Zenginer muhtarlığın önemini ve muhtarların beklentilerini anlattığı konuşmasında 19 Ekim’in muhtarlar günü olarak kabul edilmesinden mutluluk duyduklarını söyledi.

Zenginer yaptığı konuşmada şunları söyledi. “Bugün muhtarlarımızın ve Muhtarlık müessesinin içinde bulunmuş olduğu sorunların konuşulması, geleceğe taşınacak Muhtarlık Vizyonunun aynası olacaktır.

Onun içindir ki; 21 Yüzyıla yakışır koşullarda hizmet etmesi için 1924 yılında çıkarılan 442 sayılı köy kanunu ile 1944 yılında çıkarılan 4541 sayılı Şehir, Kasaba, Mahalle Muhtar ve ihtiyar Heyeti kanununun yenilenmesine ihtiyaç olduğu bir gerçektir. Bu konularda Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Sayın genel başkanı ve Yönetim kurulu ‘' Türkiye Muhtarları El Ele'' Projesi ile muhtarların bir çok sorununun çözülmesi için  gerekli çalışmaları yapmış ve yapmaya devam edecektir.

Çünkü muhtarlık kurumu hem yerel demokrasinin hem katılımcılığın hem de güvene dayalı Devlet-Vatandaş ilişkisinin olmazsa olmazıdır. MUHTAR vatandaşın devlet adına ilk başvuru noktası ve aynasıdır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ‘Demokrasinin Temel Taşı Muhtarlıklardır'  sözü ile muhtarlık kurumuna verdiği önemi ne güzel dile getirmiştir.”

Törenden sonra muhtarlar “Muhtarlar Parkına” giderek yaşamını yitiren muhtarlar adına karanfil bıraktı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay akşamda muhtarlara bir yemek verecek.

 

Haber: Yılmaz Durmaz 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163