Ankara Kadın Platformu mitinge çağırdı

 Ankara Kadın Platformu, tecavüzü meşrulaştırma amacıyla Meclis’ten geçirilmek istenen yasa ve 26 Kasım’da Kolej Meydanı’nda yapılacak mitinge ilişkin Kadın Dayanışma Vakfı'nda basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Meziyet Yıldız, OHAL uygulamaları ve KHK'ler aracılığıyla artan baskılara karşı işçiler, emekçiler, gençler, halklar, kadınlar, bu sisteme kendi bulundukları alanlardan itiraz ettiklerini söyledi.

HDP eşbaşkanlarının ve milletvekillerinin tutuklanmalarına, basın kuruluşlarının kapatılmasına itiraz ettiklerini belirten Yıldız, "Bugün kadınlar bin bir emekle edindikleri mesleklerinden men ediliyorlar. Kolluk kuvvetleriyle karşılaşan, gözaltına alınan, tutuklanan kadınlar, taciz ve tecavüz ile tehdit ediliyorlar" dedi.

AKP'nin cinsel istismarın önünü açacak, çocukların ve kadınların tecavüzcüyle evlendirilmelerini yasallaştıracak bir önerge verdiğini hatırlatan Yıldız, "Önerge Meclis'e verilmeden önce KHK'lerle iktidarın hedeflerinden biri de kadınların ve çocukların şiddetten ve istismardan korunması için çalışan kadın ve çocuk dernekleriydi. Geçtiğimiz günlerde onlarca kadın ve çocuk derneğinin kapısına neden mühür vurulduğu, çalışmalarının neden engellenmek istendiği şimdi çok daha açık bir şekilde karşımızda duruyor" diye konuştu.

"Hayat bu şekilde devam edemez" diyen Yıldız, şunları söyledi: "Biz kadınlar, OHAL'in kalıcılaştırılarak tekçiliğin dayatılmasına, savaşa, baskıya, kadına yönelen şiddete, sesimizin kısılmasına, emeğimizin yok sayılmasına karşı el ele vermek ve birlikte mücadele etmekten başkaca bir yol olmadığını biliyoruz."

Yıldız, kadınları 26 Kasım saat 14:30'da Kolej Meydanı’nda yapılacak kadın mitingine davet etti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×