Batman’da gerçekleşen kadın cinayetinde Amine Demirtaş isimli genç kadın telefonuna şifre koyduğu için abisi tarafından dayak ve elektrikli işkence ile öldürüldü.
Cinayet sebebiyle gözaltına alınan Amine Demirtaş’ın abisi Kasım Demirtaş, öldürmeyi kendinde hak gördüğü kardeşini nasıl darp ettiğini ve işkence ederek nasıl öldürdüğünü tüm pişkinliği ile itiraf etti.

Kasım Demirtaş’ın emniyete verdiği ifadesi şu şekilde:


“Kardeşim bizden habersiz telefon kullanıyordu. Telefonu şifreliydi. Şifreyi vermemesi üzerine onu tahta ve demir sopalarla dövdüm. Ardından üzerine su döktüm ve altından diz altlarına ve bacaklarına elektrik verdim.”
Yaşanan olay üzerine Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun sosyal medya üzerinden yaptığı çağrıda kadınların 3 günlük eylem kararı aldığı duyuruldu. 
Batman Belediyesi Kadın Meclisi de, abisi tarafından işkence edilerek katledilen Amine Demirtaş’a ve son dönemde artan kadın katliamına dikkat çekmek için 4 gün boyunca eylem yapacaklarını duyurdu. Kadın Meclisi’nden Berivan Acar, Batman’da ‘intihar’ adı altında son 6 ayda 7 cinayet işlendiğini de hatırlatarak, “Cinayet diyoruz, çünkü bu intiharların hepsi toplumsal cinayetlerdir” dedi.
2 Ağustos'ta abisi tarafından işkence edilerek katledilen 17 yaşındaki Amine Demirtaş’ın katledilmesini protesto etmek ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla Batman Belediyesi Kadın Meclisi tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

‘Sisteme karşı mücadeleyi büyüteceğiz’
Yapılan açıklamada  “Kadın cinayetlerine kurban giden kadınlarımızın davalarının da takipçisi olacağımızı ifade ediyor, kadın düşmanı bu kültüre ve sisteme karşı tüm kadınları daha önce Özgecan Aslan cinayetinde olduğu gibi dayanışmaya ve mücadeleyi büyütmeye davet ediyoruz” diyerek programı açıkladı. Program şöyle:
* 9 Ağustos Salı Günü saat 18.00’de Ahmet Kaya Halkevi’nde toplanıp Amine’nin yaşadığı sokağa yürüyüş ve o mahalleye kadınlarla dayanışma gerçekleştirecek.
* 10 Ağustos Çarşamba Günü saat 16.00’da parklarda, otobüslerde sokakta Amine Demirtaş cinayetine tepki olarak afiş asılacak.
* 11 Ağustos Perşembe Günü saat 17.00’de bütün STK’larla Yılmaz Güney Sineması önünde bütün STK’lar ile basın açıklaması yapılacak.”