“Bir kez daha gördük ki, kadınların tek çaresi mücadele ve öz savunma”
 Halkevleri Kadın Sekreteri Gülşah Öztürk, Ayşegül Terzi’ye şort giymesini gerekçe göstererek saldıran Abdullah Çakıroğlu’nun bugün (26 Ekim) çıkarıldığı mahkemede serbest bırakılmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Öztürk, gerici, kadın düşmanı düzenin, erkek adaletinin dayanışma ve isyanla yıkılacağını söyledi.

Abdullah Çakıroğlu’nun kendini meşrulaştırmak için ifadesinde “Dini ve manevi duygularım güçlü. Kadının normal bir giyimi yoktu. İslami hukukta seksi giyinen kadına kırbaç vurulur. Kadının hayâ perdesi olması için örtünmesi gerekir. Doğrular birinci derecede Kuran-ı Kerim’de yazıyor. Gayri Müslümse kendini taşıyabilecek bir giyim kuşam olmalı” dediğini belirten Öztürk, Çakıroğlu’nu serbest bırakan mahkemenin ve “mırıldanabilir” diyerek gericileri koruyan başbakanın da gerici ve kadın düşmanı zihniyetleriyle bu saldırganlığa ortak olduğuna dikkat çekti.

Öztürk, Çakıroğlu’nun tahliyesini, “kadın düşmanı iktidarın, saldırgan erkekliğe son hoşgörü jesti” olarak niteledi. Tahliye kararının sadece Ayşegül Terzi’nin can güvenliğine değil saldırgan erkekliğin potansiyel hedefi olan tüm kadınların can güvenliğine yönelik bir tehdit olduğunun altını çizen Öztürk şunları söyledi:

Yeni saldırıların sorumlusu tahliye kararını verenlerdir.

Kadına yönelik şiddeti ve saldırganlığı ödüllendiren bu karar, kadınların tek çaresinin mücadele ve öz savunma olduğunu bir kez daha göstermiştir. Gün bedenimize, yaşamımıza, kamusal alandaki varlığımıza yönelik her türlü saldırıya karşı kadın dayanışmasını, kadın mücadelesini yükseltme günü; kadın düşmanlığını dayanışmamız ve mücadelemizle geriletme günüdür.

Kadın dayanışmasıyla büyüyen gücümüzle; şiddete, gericiliğe, kadın düşmanlığına, erkek adalete karşı mücadelemizle; şenlikli isyanımızla gerici erkek iktidarınız yıkılacak, kadınlar özgür yaşayacak!

İtaat Yok İsyan Var!

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×