Ceren Özdemir'in Davasında Sanıktan Bildik Savunma: "Aklım yerinde olsa bunları yapar mıyım?
Duruşmada, Ceren Özdemir’in ailesini, Ordu Baro Başkanı Haluk Murat Poyraz ve vekaletnameye dayalı yetki belgesiyle onlarca avukat temsil etti. Baro Başkanı Poyraz, "Onlarca baro başkanı ve kadın hakları komisyonu üyeleri de duruşmaya katılacaklarını açıkladı. Bunun dışında da sivil toplum kuruluşları temsilcileri duruşmayı takip ediyor. Çok yoğun bir katılım olmasını bekliyoruz" dedi.

Kadınlar örgütleri davayı izledi

Ordu ve çevre illerden gelen kadın platformu üyeleri, adliye önünde basın açıklaması yaptı. Katılımcıların ellerinde Ceren'in fotoğrafıyla dövizler yer aldı. Özgür Arduç hakkında, Ceren Özdemir'i öldürmek ve iki polis memuruna yönelik öldürmeye teşebbüs suçlarından 2 ayrı iddianameyle üç kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti.

Sanık savunmasını yaptı

Duruşmada sanık Özgür Arduç'un ifadesi alındı. Sanık ifadesinde Erzurum ve İstanbul’da tecavüze uğradığını belirterek,  şöyle dedi: “Bu nedenle herkese kötülük edeceğime karar verdim. İnsanlıktan çıktım. Bundan sonra yaşasam ne olacak." Cezaevinden çıkınca birini öldürmeye karar verdiğini anlatan sanık şöyle devam etti: “Bana akli yeterliliği var diyorlar. Aklım yerinde olsa bunları yapar mıyım? Ceren’den önce başkasını öldürmeye niyetlendim kalabalığa girdim. Sonra Ceren’i gördüm takip ettim. Eve giderken bıçakladım. Dışarıda ben kendime laf geçiremiyorum. Bu benim elimde olan bir şey degil. Karşıma kim çıkarsa onu bıçaklayacaktım. Ceren çıktı. Ordu’daki ifademi kabul etmiyorum. Sinir halinde söyledim. Altı yaşında bir çocuğu öldürecektim karşıma Ceren çıktı. Takip ettim. ‘Yukarı çıkarsa öldüreceğim’ dedim. Bıçakladım kaçtım. Yakalanma anında polisi de öldürecektim. Kendime sahip olamıyorum. Tedavi olmak istiyorum. Durumum hiç iyi değil. Kendimi öldürmemek için bıçağı yanıma almıyorum. Tecavüze uğradığım için kötüyüm.” Sinirle ifade verdiğini ifade eden sanık, ısrarla tedavi olmak istediğini söyledi.

Savcı: 2006’da cezai sorumluluğun var raporu gelmiş

Savcı ise Arduç'a "İfadeni ben aldım, sordum tedavi olmak ister misin diye. Çift kişiliğe sahibim, kıskancım. Bu halimden memnunum demiştin. 'Tedavi olmak istemiyorum' demiştin. Daha önce adli tıpa gitmediğini söylemiştin. 2006'da cezai sorumluluğun var olarak rapor gelmiş. Farklı konuşuyorsun, nedenini açıklar mısın?" sorusunu yöneltti. Arduç da, "Allah'tan peygamberden korkmuyorum dedim. Ben tedavi görmek istiyorum yoksa kendimi öldüreceğim. Kapalı cezaevindeyken psikologla görüştüm. Açığa çıkınca kaçacağım dedim" cevabını verdi. Mahkeme Başkanı: "Bu halini bile bile neden açığa çıkmak istedin? Açığa çıkmak için sen başvuru yapmışsın. Cezaevinde sen kendini gizledin o zaman. Psikoloğa kendini anlattın mı?" Sanık Arduç şöyle yanıt verdi:  "Çıkınca babamın katili var onu öldüreceğim dedim. Sabırla ilgisi var akıllı olmanın. Avukatım vardı, ne oldu avukatıma? Avukat hanım beni tedavi ettirin ben iyi değilim. Beni bırakın demiyorum. Yine suç işlerim." Özgür Arduç'un avukatı ise "Yeniden cezai ehliyetine yönelik rapor aldırılması konusunu mahkemeye bırakıyoruz. Savunmaya bir şey demiyoruz" dedi

Mahkeme Başkanı: Ceren’le ilişkisi olabilir mi?

Mahkeme Başkanının, sanığın Ceren ile bir ilişkisi olabilir mi diye sorması üzerine baba Özdemir, kesinlikle tanımadıklarını belirtti. 

Mahkeme heyeri, sanığın akli dengesinin yerinde olup olmadığına dair adli tıp raporu alınmasına karar verdi. Davanın bir sonraki duruşması 20 Ocak 2020'de görülecek. 

Anahtar Kelimeler
Ceren Özdemir
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163