İzmirli kadınlar: “Bizi birleştiren neyse, ‘Hayır’ımızı o büyütecektir”
 Kadın ve LGBTİ örgütleri, sendika temsilcileri ve demokratik kitle örgütlerinin oluşturduğu İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla binlerce kadın 8 Mart’ta Gündoğdu Meydanı’nda toplandı.

Gündoğdu meydanında yapılan mitingde “Bu halinden ne hayır gördük ki OHAL’inden görelim”, “Sindirella bitmedi, baloya Hayır diyor”“Mülteci kadınlar vardır!”“Kız kardeşlik kazanacak” yazılı dövizleri açan kadınlar “Vardık, varız, var olacağız!”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atıldı.

Türkçe ve Kürtçe okunan basın açıklamasında “Biz kadınları birleştiren neyse, “Hayır”ımızı o büyütecektir” diyen kadınlar toplum içinde eşit birer yurttaşlık talep etti.

Miting kadınların oluşturduğu Cumartesi Müzik Grubu’nun sahne almasıyla sona erdi.

Kadınların basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Sevgili kadınlar, ülkemizde bugün; Kadınlar toplum içinde eşit birer yurttaş olarak görülmüyor. Gericiliğe boyun eğmeyen her kadın her tür aşağılanmaya ve şiddete hedef gösteriliyor. Kadınlar işsizlikle baş başa bırakılıp, güvencesiz esnek çalışmaya, borç yüküne mahkum ediliyor. Muhafazakarlık, kadın düşmanı cinsiyetçi politikalar yaşamın her alanında dayatılıyor. Kürtajı yasaklayıp, kadın bedenine savaş açılıyor. Üç çocuk doğurup evinizde oturun denilerek, kadın kamusal yaşamdan uzaklaştırılıyor. Bilimsel, laik eğitim yok edilip, gerici kurumların eğitim sistemine müdahalesine fırsat veriliyor.

4+4+4 eğitim sistemiyle, özellikle kız çocuklarının eğitim hakkı ellerinden alınıyor. 2016 yılında tam 328 kadın öldürüldü. Kadın cinayetlerinin %50’sinin OHAL döneminde işlendiği gerçeği, baskı politikalarının kadınlara şiddet olarak geri döndüğünü ortaya koyuyor. LGBTİ’ler işyerinde ve hayatın her alanında ayrımcılığa tabi tutuluyor.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, sahnede, ayakta, gökyüzü ve açık hava

OHAL yasaları ile birçok bilim kadını ve kamu çalışanı kadın, haklarını savunma imkânından yoksun olarak işlerinden oluyor. Kadın milletvekilleri özgürlüklerinden ve vekilliklerinden ediliyor. Birçok belediyenin halkın iradesi olarak seçilmiş meşru başkanları görevlerinden alınıyor ve yerlerine anti demokratik bir şekilde kayyum atanıyor.

Atanan kayyumlar ilk işi olarak “kadından şoför olmaz” diyerek kadın belediye otobüsü şoförlerini işten çıkarıyor, kadın danışma merkezlerini kapatıyor. Birçok dergi, gazete ve kadın derneği kapatılıyor, gazeteciler hapse atılıyor. Ancak kadınlar bu oyuna gelmeyecek! Biz kadınlar bugün iktidarı elinde tutan anlayışı hiçbir tereddüde yer bırakmayacak, net bir şekilde anladık. Bunların ağzında hak, hukuk, demokrasi, adalet sözcükleri içeriklerinden tamamen sıyrılarak anlamsız boş sözcüklere dönüşüyor. Bugüne kadar uygulanan cinsiyetçi politikalar sonucunda sorunlarımızın azalması şöyle dursun, artarak önümüzdeki büyük engeller haline geldi. Getirilen düzenlemelerle daha da koyulaşacak olan bu cinsiyetçi anlayışı reddediyoruz.

Bohçamızda “Hayır” diyecek birçok sebep var

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, çocuk ve açık hava

Oy kullanacak her kesimden kadına buradan sesleniyoruz. Biz kadınların tarihinde direnişler, güçlü “Hayır”lar var. Anne zinciri kuranlar, TOMA’ların önünde dans edenler, Gezi’de direnen kadınlar oy kullanacak. Şunu hiç unutmayalım: Parlamenter sistemin ve hukukun tarafsızlığının ortadan kaldırıldığı, halkın egemenliğini hiçe sayan, hesap sorulamayan tek adam rejimi, biz kadınlar için ortaçağ anlamına geliyor.

Bohçamızdaki “Hayır”lar elbette ki bunlarla sınırlı değil. Bizi denetlemeye çalışana, yasak koyana, taciz edene, şiddet uygulayana “Hayır” diyoruz. Hayır demek bizden öyle uzak bir şey değil. Şimdi bütün bu hayırları topladık ve bu sefer hep birlikte “Hayır” demeye hazırlanıyoruz. Biz kadınları birleştiren neyse, “Hayır”ımızı o büyütecektir. Kadın erkek eşit olamaz diyenlere, boşanmayı engellemeye, tecavüzleri aklamaya çalışanlara, Kadın milletvekillerini mecliste darp edenlere, Çocukları istismarcılara teslim edip utanmadan alkışlayanlara ‘Hayır’ diyoruz.
Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, gülümseyen insanlar, kalabalık ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×