İzmirli kadınlar " Laiklik için direneceğiz" dedi
İzmir Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar bugün, Platformun duyurusunu yaptığı 1-3 Ekim tarihlerinde 30 ilde düzenlenecek eylemler kapsamında Kıbrıs Şehitleri caddesi üzerinde toplandı. OHAL nedeniyle yürüyüşlerine izin verilmeyen kadınlar; Platformun İzmir temsilcisi Sanem Deniz Kural ve gazetemiz yazarlarından CHP Parti Meclisi eski üyesi, Eşit Yaşam Derneği Başkanı Nazik Işık'ın konuşmalarının ardından sloganlar eşliğinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kadınlar adına basın açıklamasını, platform üyelerinden Işık Barç yaptı. Her güne yaşamı pahasına hakları için mücadele eden kadınların hikayeleriyle uyandıklarını söyleyen Işık Barç, "Her yaştan kadın, boşanmak istediği için öldürülüyor, kendi hayatına dair karar almak isterken işkenceye maruz kalıyor, bir erkeğin cinsel saldırısına direndiği için yaşamından oluyor, cinsel kimliğinden ötürü linç ediliyor, şort giydiği için tehditlerle darp ediliyor. Şort giydiğimiz için dahi saldırıya açık hale geldiğimiz çok baskıcı bir dönemdeyiz. Ancak bu baskılar karşısında kadınlar susmuyor, daha fazla birbirine sahip çıkıyor. Tüm kadınlar, hayatın zorluklarına rağmen mücadeleci ve hakları için direnmeye devam ediyor" dedi.

30 ilde eylemde olduklarını belirten Işık Barç, "Boşanma hakkımızı elde etmek için, idam değil 'Özgecan Yasası' için, nefret cinayetlerinin son bulması için, cinsel şiddete çözüm diye sunulan 'Hadım Yönetmeliğinin' kaldırılması için, çocuk istismarını durdurmak ve Anayasa Mahkemesi kararının iptali için, işyerinde tacizin son bulması için, üreme hakları, siyasette ve her alanda kendi kararı için, okurken ayrımcılığa, şiddete uğrayan ve eğitimden mahrum bırakılan öğrenci kadınlar için, kadınlar için hayati olan laiklik için, en çok kadınları vuran savaş ortamına karşı mücadeleye devam edeceğiz. Özgürlüğümüz için laiklik mücadelesini sürdüreceğiz. Çocuklar için, trans kadın kardeşlerimiz için ve dünyanın tüm kadınlarıyla, tüm kadınlar için haklarımızdan ve özgürlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz, laiklik için direneceğiz" diye konuştu.Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun basın açıklamasının tam metni şöyle:


Haklarımızdan ve özgürlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz. Laiklik için direneceğiz!


Bizler her güne yaşamı pahasına hakları için mücadele eden kadınların hikayeleriyle uyanıyoruz.

Her yaştan kadın boşanmak istediği için öldürülüyor, kendi hayatına dair karar almak isterken işkenceye maruz kalıyor, bir erkeğin cinsel saldırısına direndiği için yaşamından oluyor, cinsel kimliğinden ötürü linç ediliyor, şort giydiği için tehditlerle darp ediliyor. Nil Güloğlu, Emine Demirtaş, Kader Kaya, Hande Kader, Ayşegül Terzi ve daha niceleri.

Şort giydiğimiz için dahi saldırıya açık hale geldiğimiz çok baskıcı bir dönemdeyiz. Ancak bu baskılar karşısında kadınlar susmuyor daha fazla birbirine sahip çıkıyor. Gençler okullarındaki cinsel şiddeti ortaya çıkarıyor, tüm güçlüğe rağmen kadınlar boşanmaktan vazgeçmiyor. Tüm kadınlar hayatın zorluklarına rağmen mücadeleci ve hakları için direnmeye devam ediyor. Tüm kadınların sesi oluyor, kadınların karşısına çıkan 10 temel mücadele alanlarımız için, özgürlüğümüze kast edilen bu günlerde 30 ilde eylemdeyiz, tüm illerde bir araya geliyoruz.


1. Boşanma hakkımızı elde etmek için;

2. İdam değil “Özgecan Yasası” için,;

3.  Nefret cinayetlerinin son bulması için;

4. Cinsel şiddete çözüm” diye sunulan “Hadım Yönetmeliğinin” kaldırılması için

5. Çocuk istismarını durdurmak ve AYM kararının iptali için;

6. İşyerinde tacizin son bulması için;

7. Üreme hakları, siyasette ve her alanda kendi kararı için;

8.  Okurken ayrımcılığa, şiddete uğrayan ve eğitimden mahrum bırakılan öğrenci kadınlar için;

9. Kadınlar için hayati olan  laiklik için;

10. En çok kadınları vuran savaş ortamına karşı mücadeleye devam edeceğiz.

Özgürlüğümüz için laiklik mücadelesini sürdüreceğiz


Mücadelemizle yakın zamanda Ayşegül terziye saldıran kişi tutuklandı. Bir kadının nasıl bir kıyafetle dolaşacağına kimse karar veremez ve mırıldanamaz. Bizlerin kendi hayatımıza dair aldığımız en ufak karara karşı, IŞİD zihniyetleriyle saldıranların ilk hedefi laiklik oluyor. Çünkü laiklik, tırnaklarımızla kazıyarak  elde ettiğimiz modern haklarımızı savunabilmemizin temelidir. Laiklik, her kadının kendi yaşam sekline göre istediği kıyafeti giyebilmesidir. Laiklik, bizler için tıpkı IŞİD'den kurtulunca çarşaflarını yırtan kadınların renkli elbiseleri gibidir ve daha fazlasıdır. Laiklik yoksa, ne boşanma hakkımızdan ne eğitim hakkımızdan ne kıyafet özgürlüğümüzden ne cinsel yönelimlerimize dair özgürce alabildiğimiz kararlarımızdan bahsedebiliriz.


Dün bir kadın olarak sus diyenler, bugün çocuk doğurmazsan eksiksin, erkeğine itaat et diye bizlere seslenirken; içindeki şiddeti bu sözlerden destek alarak kadınlara zarar veren erkeklerin sırtlarını sıvazlıyor.


Biz Türkiye'nin dört bir yanından kadınlar olarak, tüm meydanlardan bu kadın düşmanlarına sesleniyoruz:

Değil mırıldanmak bizlerin kendi hayatımıza dair verdiğimiz kararlar ve modern haklarımız için ağzınızı dahi açamazsınız. Bizler başta yaşam hakkımız olmak üzere tüm haklarımızı savunmaya bu meydanlardan devam edeceğiz. Çocuklar için, trans kadın kardeşlerimiz için ve dünyanın tüm kadınlarıyla tüm kadınlar için haklarımızdan ve özgürlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz, laiklik için direneceğiz!
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×