Kadın Gücü Derneği'nin muhteşem açılışına CHP'liler çıkarma yaptı

CHP’liler Kadın Gücü Derneği Bayraklı şubesi açılışına yoğun bir katılımla adeta çıkarma yaptılar.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, CHP Parti Meclisi Üyesi Mustafa Moroğlu, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Şehrazat Mercan, Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse ve Kadın Kolları MYK üyeleri, CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, CHP Van İl Başkanı Mehmet Kurukçu, CHP Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, CHP Bornova İlçe Başkanı Nevzat Kavalar,CHP Konak İlçe Başkanı Şakir Başak, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri Hatice Tatlı, Pınar Uslu, İl Yöneticileri Okan Karlıdağ, Dilek Bilgin, CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı ve Kadın Kolları Yönetimi, CHP İzmir İl eski Başkanı Ali Engin, Bornova Belediyesi eski Başkanı Ali Sözer, CHP İlçe yöneticileri, CHP Belediye Meclis Üyeleri, Mali Müşavirler Odası Başkanı, Anadolu Birliği Başkanı Koçali Al, Ege Kadın Buluşmaları genel koordinatörü Şengül Baysak, çok sayıda sivil toplum Örgütü ve yöneticisi, Muhtarlar ve 2000 kişiye yakın kadın açılışta hazır bulundular.
Konukları Bayraklı Şube Başkanı Songül Gök, Kadın Gücü Derneği Genel Başkanı Sema İzgür ve CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı ve Kadın Gücü Derneği onursal Başkanı Nurşen Balcı ayakta karşıladılar ve tüm konuklarla tek tek ilgilendiler.
Etkinlikte ilk konuşmayı Kadın Gücü Derneği Bayraklı Şube Başkanı Songül Gök yaptı. Kadın gönüllülere ve katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Gök sözlerini şöyle sürdürdü: Ülkede çok kötü koşullarda yaşıyoruz. Bizleri umutsuzluğa sürükleyecek onlarca şey var. Kadınların bir araya gelmesi her zaman olduğu gibi pırıl pırıl ışık saçıyor dünyamıza. Boyun eğmeyeceğiz, mücadele edeceğiz, biliyorum meydanı asla boş bırakmayacağız. Yüzümüz ileriye bakacak din, dil, ırk, sınıf ayrımı olmadan mücadele edeceğiz. Bu dernekte herkesin konuşma hakkı olacak. Derneğimizi bütün üyelerimiz yönetecek, zaten kadın çok baskı gören, konuşma sus denilen bir cins o yüzden biz üyelerimizi serbest bırakacağız hiyerarşik bir düzen yaratmayacağız, kadının toplumdaki yerini biliyoruz derneğimiz sistem içinde sistem gibi hareket etmeyecek. Derneğimiz partiler üstü bir dernek olacak.  Kız öğrencilere eğitim desteği projelerimiz var. Kadın sorunları dışında üyelerin hobilerine yönelik çalışmalar olacak. Kadının ikinci sınıf vatandaş olduğu ükemizde kadınları sosyal yaşama katmak için mücadele edeceğiz. Kadınları mücadele özgürleştirecek.
Dernek olarak kadınlarımızı bilinçlendirmeyi, onları bir platform altında toplayarak istismara uğrayan mağdur olan kadın sayısını en aza indirmeyi hedeflemekteyiz. Kadınların ikinci sınıf vatandaş olarak tescillendiği, kadının toplumsal kimliğinin zayıflatıldığı ülkemizde Kadınların toplumsal yaşama katılımını kolaylaştırmak için çaba sarfedeceğiz. Dünyada ve ülkemizde bir çok örnek gösteriyor ki, yarınların Kadınlara çok daha fazla ihtiyacı var, çünkü mücadele kadınları özgürleştiriyor, özgürleşen kadınlar da mücadeleyi büyütüyor. Kadın mücadelesini yükseltmeye bugün daha fazla ihtiyacımız var. Kadın Gücü Derneği olarak bu ihtiyacı hisseden bütün kadınları bu mücadeleye omuz vermeye çağırıyoruz. Tüm kadınlarımızı İlçemizde  yaşayan mağdur kadınlarla dayanışmayı büyütmek için Kadın Gücü Derneğine katılmaya çağırıyorum. Her zaman her yerde birlikte omuz omuza bir mücadele için bu daha başlangıç! Elele, omuz omuza, yan yana… Dayanışarak…
Songül Gök'ün ardından sözü alan Kadın Gücü Derneği Başkanı Sema İzgür ise dernek olarak hedeflerinin büyümek, tüm Türkiye'de ve yurtdışında şubeler açmak olduğunu belirterek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

''2002 yılından itibaren kadın imgesi erozyona uğradı . Türkiye cinsiyet eşitliğinde 142 ülke arasında 125'nci sırada. Ülkemizde okuma yazma bilmeyen kadın 2 milyon civarında ve okuma bilmeyen 5 kişiden 4'ü kadın. Sadece Yalovada bir kadın valimiz var. Ülkede kadın istihdamı çok düşük. İş gücüne katılamayan 20 milyon kadınımız var, 4 milyon kadın sigortasız çalışmakta.  Nüfusun yarısına sistematik bir şekilde ayrımcılık yapılıyor. Bir toplum böyle gelişemez. Kadınlara böyle ayrımcılık yapıp gelişebilen bir ülke yoktur''.

Etkinlikte derneğin Kurucu Onursal Başkanı ve CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı'da kısa bir konuşma yaptı;  Balcı, ''Bizler İzmir'de  aynı görüşü paylaşan aynı fikirlere sahip olan kadınlar olarak birleştik. Kadınların sosyal haklarını korumak adına bir birliktelik oluşturduk. Önce platformduk ardından dernekleştik. Şimdi de Bayraklı şubesi oluşuyor ve çok gururluyum kadınların isterse başaramayacağı bir şey yoktur''.

CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse de, ''Türkiye'de ve Dünya'da kadın hareketleri hak gasplarına karşı 100 yılı geçen süredir mücadele ediyorlar. Kadınlar hayatın her aşamasında ayrımcı politakalara ve söylemlere maruz kalıyor. Eğitim, istihdam ve sosyal statü konularında ülkemiz üçüncü dünya ülkeleri arasında kalmaktadır.  Kadınların iş gücüne katılımı gelişmiş ülkelere göre çok düşük seviyelerdedir. Kadının yerinin evi olduğuna inanan en az 3 çocuk öngören bir siyaset anlayışı ile karşı karşıyayız Dindar nesil mantığı eğitim sistemine yerleştirilmeye çalışılmaktadır. Kadın giderek eve hapsediliyor. Ülkemiz savaş ortamına sürüklenmekte, kadına her türden ayrımcılık ve şiddet uygulanıyor. Bunlar olurken Hükümet analar ağlamasın diyenlere duygu sömürüsü yapmakla suçlamış sesini kısmıştır. Biz kadınlar maruz kaldığımız bir çok ayrımcılığın farkına varıp bu ayrımcılıklarla mücadele etmeyi hedef olarak önümüze koymalıyız.  CHP Kadın Örgütü olarak çağdaş kadının gücüne inanan tüm STK'lar ile yol birliği yapmaya hazırız. Bu adımın örgütlü kadın mücadelesini desteklemesi adına kadın gücü derneğine başarılar diliyorum. Kadına şiddet bittiyse, ülkeme barış geldiyse, halkların kardeşliği geliştiyse kadın örgütü işte o zaman amacına ulaşmış demektir'' şeklinde konuştu.


CHP Genel Sekreteri Sındır, “Kadınlar burada Anadolu’da kırsalda, doğuda, namus cinayetleri, örf, adet nedenleriyle ne yazık iş gücüne çok düşük oranlarda katılım gösteriyor. Kadınları siyasi yaşamda da göremiyoruz. Kadının önündeki ilk engel; kadına 'paran var mı' diye soruyorlar, biz aileyiz erkek siyaset yapmak istiyorsa kadın da yapabilir. İkinci engel; 'zamanın var mı' diye soruyorlar. Evin işleri var, çocukların bakımı var, evin temizliği var bu işler sadece kadın işi olarak görülüyor.  Kadının siyaset yapması için zaman yok. Bu engelleri aşamadığımız zaman iş ve siyaset yaşamında kadını göremeyiz. Kadınlar sosyal hayatta ve siyasette var olabilmek için yüreklerini ortaya koymuş durumdalar onların önünü açmaktır bize düşen. Onların yanlarında olacağız'' diyerek sözlerini noktaladı.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×