Kadına yönelik şiddete AKP yanıtı: Kaç kurtul!
Kütahya Tavşanlı’da Ümmühan isimli kadının kocasının baskı ve şiddetine maruz kalması, ardından polise ve yargıya yaptığı başvurularında “kaç kurtul, bir şey yapmadan biz bir şey yapamayız” yanıtıyla karşılaşması ve sonrasında da kocası tarafından vurulması kadına yönelik şiddetin tırmanmasında AKP iktidarının rolünü bir kez daha gözler önüne serdi.

Polis: Bir şey yapsın ondan sonra bakarız

Ümmühan kocasının yalanları, şiddeti ve tehditleri nedeniyle ayrılmak istediğini söyleyince baskıların arttığını ve darp edilip hastanelik olduğunu ifade etti. Buna karşı elinden geleni yaptığını söyleyen Ümmühan, polise ve yargıya başvurduğunda “Şimdi bir şey yapamayız. Yapsın, ondan sonra bakarız” yanıtı aldığını belirtti. Bundan sonra ise kocasının silahlı saldırısına uğrayan Ümmühan 4 yerinden vuruldu. Kurşunlardan biri omurgasına geldiği ve felç kalma ihtimali olduğu için çıkarılamazken saldırının ardından şikayette bulundu ve dava açıldı.

Yargı: 12 yıl ceza, “iyi hal” ve 2 yıl sonra serbest

Dava sürecinde de kocasının ve ailesinin “davadan vazgeçmesi” yönünde tehditleri devam ederken bu süreçte de koruma talebi geri çevrildi. Dava süreci sonunda 12 yıl 8 ay hapis cezası alan kocası ise “iyi hal indirimi” ile yarı açık cezaevine nakledildi ve iki yıl sonra da serbest bırakıldı.

Mağdur kadına devletten “kaç” önerisi(!)

Kocası cezaevindeyken boşanma davası sonuçlanırken, mektuplarla tehditler devam etti. Bir de üstüne koğuş arkadaşına para karşılığında Ümmühan’ın iş yerini soydurttu. Bunun ardından da yargıya gittiğini söyleyen Ümmühan, dava talebinin, evli oldukları için hırsızlık kapsamına girmediği bahanesiyle mahkeme tarafından reddedildiğini ifade etti. Polise de tekrar gittiğinde “Git, kendine başka bir yerde, yeni bir hayat kur!” yanıtı aldığını söyleyen Ümmühan, omurgasındaki kurşunla birlikte kaçmak zorunda kaldığını ve bir sığınma evinde yaşadığını belirtti. Çocuklarını ve ailesini korumak için kimseyle görüşemediğini söyleyen Ümmühan, devletten kimliğinin karartılması talebinin de hala yerine getirilmediğini ifade etti. Sığınma evi koşullarının yarı açık ceza evi gibi olduğunun altını çizen Ümmühan devlete tepkili olduğunu vurguladı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×