Kadınlar, Ayşegül için eylemdeydi: Ne giyeceğimize ancak biz karar veririz
 Şort giydiği için bindiği belediye otobüsünde şiddet gören Ayşegül Terzi için Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu bugün (18 Eylül) Galatasaray Lisesi önünde eylemdeydi.

Ayşegül’e atılan tekmenin tüm kadınlara atıldığını ifade eden kadınlar, “Kadın düşmanları karşısında sessiz kalmıyoruz” diyerek “Haklarımızdan ve özgürlüklerimizden vazgeçmeyeceğiz, Laiklik için direneceğiz” pankartı arkasında bir araya geldi.

sort-tekme-eylem-1

Platform Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, kadınların uğradıkları aşağılanma ve ezilmeye karşı seslerini çıkardığını, bir yerde ne kadar ezilme olursa o kadar da direniş olduğunu belirterek “Haklarımızın elimizden alınması hiç kolay değil” dedi. Failin evrensel hukuka uygun olarak cezalandırılmasını istediklerini belirten Kav, Ayşegül Terzi’ye ve tüm kadınlara “Asla yalnız yürümeyeceksin” diyerek seslendi.

Platform İstanbul Temsilcisi Fidan Ataselim ise kadınların kendi hayatlarına dair karar almasını sağlayan şeyin laiklik olduğunu vurguladı.

Platformca daha önce deklare edilen “Kadın Hareketinin 10 Temel Mücadele Alanı”nın okunduğu açıklama “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganı ile sonlandırıldı.

İstanbul Çekmeköy’de şort giydiği için hemşire Ayşegül Terzi’ye otobüste tekme atan saldırgan Abdullah Çakıroğlu dün yakalandı ancak savcılık sorgusunun ardından “basit yaralama” işlemi görerek serbest bırakıldı. Çakıroğlu, şortu ortama uygun bulmadığını, her şeyin İslam hukukuna göre olduğunu söyledi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×