Kadınlar sokakları tecavüzcülere bırakmadı: Gece gece sokaktayız
İstanbul, Şişli’de kaldığı yurda gitmek için karanlık sokaklardan geçmek zorunda olan bir üniversiteli kadın 23 Aralık gecesi bir erkek tarafından tecavüze uğradı.
Polis tarafından yakalanan tecavüzcünün savunması ise “Travesti zannettim. Mücadele sırasında olmadığını anladım. Kendimi tutamadım, tecavüz ettim” oldu.
Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’nun çağrısıyla yeni yılı eylemle karşılayan kadınlar, Osmanbey metro çıkışında buluştu. “Hayatımıza, yaşadığımız, yürüdüğümüz sokaklara sahip çıkıyoruz” diyen kadınlar metro çıkışından başlayarak tecavüzün yaşandığı Şişli’nin ara sokaklarında “gece gece” yürüdü.

Tecavüzcülere meydan okuyan kadınlar; erkeklerin kadınlara ve translara yönelik şiddetine buldukları “trans sandım”, “gece gece sokakta ne işi var”, “mini etek giymişti” gibi bahanelerinin tacize ve tecavüze gerekçe olamayacağını bir kez daha ilan etti.

“Bu rahatlık nereden geliyor?”
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi
Kadın Cinayetlerine karşı Acil Önlem Grubu adına yapılan açıklamada tecavüzcü erkeğin yaptığı savunmaya dikkat çekilerek “Bu rahatlık nereden geliyor?” diye soruldu.
Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar
Yanıtını yine kendileri veren kadınlar “Bu sokaklarda ve her yerde, evlerimizin önünde, hayatlarımızın orta yerinde taciz var. Bunun sorumlusu sadece bu olaydaki suçun faili değil. Aynı zamanda bu tür gerekçeleri kabul eden, ceza indirimi isteyen ve uygulayan savcılar ve hakimler; translara yönelik şiddeti normal addeden, hatta kendisi uygulayan polisler; biz kaıdnlar gece sokakta olunca, eve kapanmayınca her şeyi hak ettiğimizi düşünenler ve bunu düşünmeyi meşrulaştıranlar; bizi minibüste, takside, metrobüste, sokakta güvensiz hissettiren, her an etrafımızda ne olup bittiğinin, çevremizde kimlerin olduğunun farkında olmak, arkamızı kollamak ama kolladığımızı da çaktırmamak zorunda kılan erkekler; daha bir ay önce tecavüzü evlilikle aklayacak yasa tasarısını geçirmeye çalışan iktidar” dedi.
Görüntünün olası içeriği: 4 kişi
Herkesi şiddete tanık olduğu her yerde izlemek yerine müdahale etmeye çağıran kadınlar basın açıklamasını; “Bize dayatılan bu tedirginliğe hapsolmamak için buradayız. Bizler sokakta azaldıkça, eğreti hale geldikçe, alanlarımız ufaldıkça maruz kaldığımız şiddet ve erkeklik hali genişliyor ve daha fazla yer kaplıyor, bunu da görüyoruz. Tam da bu yüzden: Geceleri de, sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz” diyerek sonlandırdı.

Otomatik alternatif metin yok.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×