Kadınlar12 ilde eylemdeydi: “Laiklik için direneceğiz"

İstanbul

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, “Haklarımızdan ve özgürlüklerimizden vazgeçmeyeceğiz” sloganı ile Fransız Konsolosluğu önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Fransız Konsolosluğu önünden Galatasaray Lisesi’ne yürüyüş gerçekleştirmek isteyen kitleyi polisin engellemesi üzerine açıklama konsolosluk önünde yapıldı. Eylemde “Haklarımızdan ve özgürlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz, Laiklik için direneceğiz” pankartı taşıyan kadınlar, sık sık “Direne direne kazanacağız” ve “Bu daha başlangıç mücadele devam” sloganları attı. Açıklamaya CHP eski Milletvekili Melda Onur, katledilen kadınların aileleri ve çok sayıda kadın katıldı.

Eylemde konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fidan Ataselim, kadın kurtuluş tarihinin mücadele ile dolu olduğunu söyleyerek, “Biz bugün bu eylemi yapabiliyorsak, gecenin üçünde dışarı çıkabiliyorsak, fikrimizi özgürce söyleyebiliyorsak, mücadele eden, direnen kadınlar sayesinde buradayız” dedi.

Savaş ve baskılar karşısında kadınlar olarak direnişi yükseltmek gerektiğinin altını çizen Ataselim, “Başta yaşam hakkımız olmak üzere tüm haklarımızı bu meydanlarda savunmaya devam edeceğiz” mesajı verdi.

Ankara

Fotoğraf: @KadinCinayeti

Fotoğraf: @KadinCinayeti

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ‘Laiklik için direneceğiz’ diyerek Sakarya Caddesi’nde bir araya geldi. “Mırıldanamazsın”,”Evlilik en önemli özellik değildir tercihtir” dövizleri taşınan eylemde kadınlar sık sık, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” ve “Mırıldanamazsın” sloganları atıldı. Eylem sırasında yürüyüşe geçen kadınları polis engellemeye çalıştı. Kadınlar duruma sloganlarıyla tepki gösterdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Berfin Yazıcı, “Her yaşta kadınlar boşanmak istediği için öldürülüyor, kendi hayatına dair karar almak isterken işkenceye maruz kalıyor, bir erkeğin cinsel saldırısına direndiği için yaşamından oluyor, cinsel kimliğinden ötürü linç ediliyor, şort giydiği için tehditlerle darp ediliyor. Nil Güloğlu, Emine Demirtaş, Kader Kaya, Hande Kader, Ayşegül Terzi ve daha niceleri” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanında baskıların önüne geçip meydanlarda olacaklarını söyleyen Yazıcı, “Değil mırıldanmak bizlerin kendi hayatımıza dair verdiğimiz kararlar ve modern haklarımız için ağzınızı dahi açamazsınız. Bizler başta yaşam hakkımız olamak üzere tüm haklarımızı savunmaya bu meydanlardan devam edeceğiz. Çocuklar için, trans kadınlar, ve dünyanın tüm kadınlarıyla haklarımızdan ve özgürlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz, laiklik için direneceğiz” sözleriyle açıklama sonlandırıldı.

İzmir

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi ÖSYM binası önünde düzenlenen açıklamada “Haklarımızdan ve özgürlüklerimizden vazgeçmeyeceğiz. Laiklik için direneceğiz” yazılı pankartın açıldı. Kadın mücadelesinin 10 maddesinin yazılı olduğu dövizler taşındı. Bu maddelerin okunduğu açıklamada, sık sık “Kadın cinayetlerini durduracağız”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ve “Laiklik için direneceğiz” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını okuyan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Işık Barç, her güne yaşamı pahasına haklarını için mücadele eden kadınların hikayeleriyle uyandıklarını belirtti. Her yaştan kadının boşanmak istediği için öldürüldüğünü söyleyen Barç, kadınların erkeklerin cinsel saldırılarına karşı direndikleri için öldürüldüklerini ifade etti.

Kadınların şort giydikleri için dahi saldırıya uğradıkları baskıcı bir dönemden geçildiğini vurgulayan Barç, kadınların bu baskılar karşısında susmayacaklarını dile getirdi. Bir kadının nasıl bir kıyafetle dolaşacağına kimsenin karar veremeyeceğini söyleyen Barç, “Laiklik bizler için tıpkı IŞİD’den kurtulunca çarşaflarını yırtan kadınların renkli elbiseleri gibidir ve daha fazlasıdır. Laiklik yoksa ne boşanma hakkımızda, ne eğitim hakkımızda, ne de cinsel yönelimlerimize dair özgürce karar veremeyiz” dedi.

İsmet İnönü Caddesi’ndeki Kanatlı Alışveriş Merkezi önünde toplanan kadınlar, “Laiklik için direneceğiz” yazılı pankart açıp, sloganlar attı. Alışveriş merkezi önünden Porsuk Bulvarı’na yürüyüş gerçekleştirmek isteyen kitleyi polisin engellemesi üzerine açıklama alışveriş merkezi önünde yapıldı.

Açıklamayı okuyan Gülçin Çıvgın, kadınların hakları için direnmeye devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Şort giydiğimiz için dahi saldırıya açık hale geldiğimiz çok baskıcı bir dönemdeyiz, Ancak bu baskılar karşısında kadınlar susmuyor, daha fazla birbirine sahip çıkıyor. Tüm kadınlar hayatın zorluklarına rağmen mücadeleci ve hakları için direnmeye devam ediyor. Tüm kadınların sesi oluyor, kadınların karşısına çıkan 10 temel mücadele alanımız için özgürlüğümüze kastedilen bugünlerde 30 ilde eylemdeyiz, tüm illerde bir araya geliyoruz. Boşanma hakkımızı elde etmek için, İdam değil, Özgecan yasası için, Nefret cinayetlerini son bulması için, cinsel şiddete çözüm olsun diye sunulan hadım yönetmeliğinin kaldırılması için, çocuk istismarını durdurmak ve AYM kararını iptali için, işyerinde tacizin son bulması için, üreme hakları, siyasette ve her alanda kendi kararı için, okurken ayrımcılığa, şiddete uğrayan ve eğitimden mahrum bırakılan öğrenci kadınlar için, kadınlar için hayati olan laiklik için, en çok kadınları vuran savaş ortamına karşı mücadeleye devam edeceğiz.”

Manisa

Manisa’da kadınların 10 temel mücadele alanı ile ilgili bilinç yükseltmek amacıyla Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Fatih Parkı merdivenlerini çeşitli renklere boyadı. CHP’li kadınların da destek verdiği eylemde merdivenlere 10 madde yazıldı.

Burada yapılan açıklamada, kadınların karşısına çıkan 10 temel mücadele alanı için 30 ilde eylem yapıldığı belirtilerek, “Biz Türkiye’nin dört bir yanından kadınlar olarak, tüm meydanlardan bu kadın düşmanlarına sesleniyoruz: Değil mırıldanmak bizlerin kendi hayatımıza dair verdiğimiz kararlar ve modern haklarımız için ağzınızı dahi açamazsınız. Bizler başta yaşam hakkımız olmak üzere tüm haklarımızı savunmaya bu meydanlardan devam edeceğiz. Çocuklar için, trans kadın kardeşlerimiz için ve dünyanın tüm kadınlarıyla tüm kadınlar için haklarımızdan ve özgürlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz, laiklik için direneceğiz” denildi.

Adana

Atatürk Parkı’nda bir araya gelen kadınlar, “Laiklik için direneceğiz” yazılı pankart açtı, 10 maddenin yazılı olduğu dövizler taşıdı. Burada okunan açıklamada, “haklarımızdan ve özgürlüklerimizden vazgeçmeyeceğiz” denildi.

adana_kadin_cinayetlerini_durduracagiz_platformu_1ekim

Fotoğraf: @KadinCinayeti

Kocaeli

Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi’nde toplanan kadınlar “Kadınlara ve laikliğe atılan tekmeye karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğiz!” vurgusu yaptı. Basın açıklamasına CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Korkmaz Pekyörür de katıldı.

kocaeli_kadin_cinayetlerini_durduracagiz_platformu_1ekim

Fotoğraf: @KadinCinayeti

Çanakkale

İskele Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, “Kadınlar için laiklik hayatidir, ne giyeceğimize biz karar veririz” dedi.

canakkale_kadin_cinayetlerini_durduracagiz_platformu_1ekim-1

Fotoğraf: @KadinCinayeti

Tekirdağ

tekirdag_kadin_cinayetlerini_durduracagiz_platformu_1ekim

Fotoğraf: @KadinCinayeti

Tuğlalı Park’ta bir araya kadınlar, özgürlük için laiklik mücadelesine çağırdı. Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral da eyleme şortla gelerek laiklik için direnen kadınlara destek verdi.

Balıkesir

TÜİK önünde bir araya gelen kadınlar, “Yaşam hakkımız ve özgürlüğümüz için direneceğiz” dedi.

balikesir_kadin_cinayetlerini_durduracagiz_platformu_1ekim


Kaynak: http://sendika10.org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×