Katledilen Sinem isyan oldu: Kadınların kanı katillerin ellerinde kalmayacak
 İstanbul İkitelli’de Sinem Metin isimli bir kadın 1 Şubat akşamı boşanmak üzere olduğu Mustafa Şahin tarafından öldürüldü. Şahin, Metin’in ablasının kuaför salonuna giderek görüşmek istediğini söyledi. Dışarı çıktığı anda Metin’i silahla vuran Şahin daha sonra da kendisini vurarak intihar etti.

Altı aylık evli olan Metin, evlendiği günden itibaren sistematik şiddet gördüğü için boşanmak istemiş ve bir süre önce ailesinin evine yerleşmişti. Bu süreç içinde Mustafa Şahin’den tehditler alan Metin defalarca polise başvurmasına ve koruma talep etmesine rağmen talepleri karşılık bulmamış.

Sinem Metin’in 2 Şubat’ta gerçekleştirilen cenaze töreninden önce toplanan kadınlar öldürüldüğü yere yürüyerek karanfil bıraktılar, hesap soracaklarını söylediler.

İkitelli Cemevi önünde toplanan kadınlar dövizler ve sloganlar eşliğinde vurulduğu yere yürüdüler.

Yürüyüş boyunca çevreden gelen katılımla artan kadınlar Metin’in oturduğu sokağa da giderek açıklama yaptı.

Eylemde “Öldüren sevgi istemiyoruz “, “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları atıldı.

“Adını da acını da öfkemizi de unutmayacağız”
Bir yıl önce yine İkitelli’de öldürülen Nurcan Arslan’ın ailesi ve yakınlarının da katıldığı yürüyüşte “Nurcan’dan Sinem’e sorulacak hesap var” sloganlarıyla Nurcan Arslan da anıldı. Yürüyüş sonunda cemevine gelen kadınlar Metin’in tabutunu hep birlikte taşıyarak memleketine uğurladılar. Araçlar hareket ederken yapılan açıklamada “Bugün Sinem’i uğurluyoruz. Bu kadınların kanları o katillerin ellerinde kalmayacak. Sinem’e söz veriyoruz; adını da, acını da, öfkemizi de unutmayacağız. Biz kazanacağız, kadınlar kazanacak” sözleriyle mücadeleye devam çağrısı yapıldı.

Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×