KESK Kadın Meclisi: İşimizden ve kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz
 KESK Kadın Meclisi, Ankara’da Eğitim Sen Genel Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy yaptı.

Atasoy, “Saray ve siyasi iktidar, Allah’ın lütfu olarak değerlendirdiği darbe girişimini, her türlü hukuksuz, keyfi uygulamasına dayanak yapmaya, içeride ve dışarıda savaş politikalarını derinleştirmeye ve ülkede tek adam diktatörlüğüne dayalı bir rejimi hayata geçirmek için ülkeyi kaosa ve karanlığa sürüklemeye devam ediyor” dedi.

Atasoy, siyasi iktidarın darbe girişimini fırsat bilerek ilan ettiği OHAL’i her türlü keyfi uygulamasına dayanak yaptığını belirtti.

AKP tarafından, kendi gibi düşünmeyen tüm kişi ve kurumların hedef haline getirildiğinin altını çizen Atasoy, bir bütün olarak emek, demokrasi ve barış güçlerinin düşman ilan edilerek faşizmin kurumsallaştırılmak istendiği can yakıcı bir dönemde KESK kadın meclisini gerçekleştirdiklerini söyledi.

“AKP bu süreci sermaye için gül bahçesine çevirmeye, emeğe, emekçilere ve onların mücadele örgütlerine saldırarak sömürüyü derinleştirmeye çalışmaktadır” diyen Atasoy, AKP’nin darbecilerle mücadele adı altında kamuyu tamamen tasfiye ettiğini, piyasacı, tekçi, mezhepçi, cinsiyetçi bir biçimde yeniden yapılandırdığını, zaten sınırlı hale gelmiş olan kamu emekçilerinin iş güvencesini tümden ortadan kaldırmak istediğini vurguladı.

200’ün üstünde KESK üyesinin sorgusuz sualsiz ihraç edildiğini, binlerce üyelerinin açığa alındığının altını çizen Atasoy şunları söyledi:

Konfederasyonumuzun kadın mücadelesini, kadın kazanımlarını ve muhalif kadın kimliği hedefe koyan cinsiyetçi uygulamalarını sürekli devrede tutarak, emek, demokrasi ve barış mücadelesi yürüten kadınlara gözdağı vermeye çalışmaktadır. Sadece Sendikal faaliyet yürüttüğü için 20 günlük bebeğiyle gözaltına alınan kadınlardan tutun da kadınlar açısından en temel kazanımların başında gelen 8 Mart bildirisini okuduğu için açığa alınan, sürgün edilen kadın üyelerimize dönük bu yaklaşım, keyfiyetin çok ötesinde ancak bir kadın düşmanlığı ile açıklanabilir.

KESK Kadın Meclisi olarak buradan bir kez daha kararlılıkla ifade ediyoruz, dün olduğu gibi bugünde emeğimize, barış ve demokrasiye sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bize adam gibi ölmeyi buyuranlara karşı eşitlik temelinde bir arada ve insanca yaşamı savunmaya, kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesini yükseltmeye devam edeceğiz.

Yaşasın Örgütlü Kadın Mücadelesi

Yaşasın KESK

Sendika.Org


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×