Serter: “Kadın cinayetlerini protesto eden kadınlara orantısız gücü kabul etmiyoruz”

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı Serter:

“Kadın cinayetlerini protesto eden kadınlara

orantısız gücü kabul etmiyoruz”

 

İstanbul Kadıköy'de, Şilili kadınlardan dünyaya yayılan 'Las Tesis' danslı protesto için İstanbul Kadıköy’de toplanan kadınlara yönelik müdahale sebebiyle bir açıklama yapan İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, “Kadına karşı şiddete dikkat çekmek ve “dur” demek için yapılan barışçıl, danslı protesto gösterisinde kullanılan orantısız gücü kabul etmiyoruz” dedi.

 

Kadın cinayetlerinin ülkemizin en temel problemlerinden birini oluşturduğunu ifade eden İKKB Başkanı Huriye Serter, bu konuda kadınların verdiği barışçıl tepkiye emniyet güçlerinin orantısız güç kullanmasını doğru bulmadığını ifade etti.

 

Şili’deki Feminist örgüt Las Tesis’in 25 Kasım’da Şili Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı önünde düzenlediği, kadın cinayetlerini, cinsel saldırı ve istismar olaylarını protesto ettiği dansın tüm dünya kadınları tarafından benimsendiğini söyleyen Serter, “İzmir Kadın Kuruluşları Birliği olarak dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi İstanbul’da da kadına karşı şiddete dikkat çekmek ve “dur” demek için yapılan barışçıl danslı protesto gösterisinde kullanılan orantısız gücü kabul etmiyoruz” dedi.

 

Kadına karşı uygulanan şiddeti ortadan kaldırmak için güçbirliği ve dayanışmanın şart olduğunu söyleyen Serter, “Kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmak için tüm kamu kuruluşları, özel sektör ve STK’lardan işbirliği ve güçbirliği bekliyoruz” diye konuştu. ”

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163