‘Söylemezsek çatlarız’ diyen kadınlar ‘Hayır’ı örgütleyecek


Ankara’da kadınlar anayasa değişikliği tartışmalarını konuşmak ve referanduma ilişkin ortak sözünü söylemek üzere buluştu. Referamdum  tartışmalarına ilişkin kadınların söyleyecek sözü olduğunu belirten kadınlar “Söylemezsek çatlarız” dedi. 

Ankara Kadın Platformu'nun çağrısına 60’a yakın kadın örgütü cevap verdi. Siyasi partiler, dernekler, kitle örgütleri, sendika ve mahallelerden gelen kadınlar Çağdaş Sanatlar Merkezinde buluştu.

Salonu hınca hınç dolduran kadınlar “anayasa değişikliği kadınların hayatını nasıl etkileyecek, kadınlar bu süreçte neler yapabilir”i konuştu. “Umudum var çünkü” ile “Söylemezsem çatlarım” panosu oluşturan kadınlar, hem sözlerini söyledi hem de umutlarını, isteklerini, düşüncelerini bu panolara yazdı. Kadınların sosyal medyada da etkinlik boyunca paylaştığı #söylemezsemcatlarim hashtag’i twitter’da en çok konuşulan hashtag’ler arasına girdi.
‘KADINLARDAN YANA BİR YAŞAM İÇİN’
Etkinlik kadınların mücadelesi ve kazanımlarına ilişkin fotoğraflardan oluşan video gösterimiyle başladı. Ardından oluşturulan forum divanını Kadın Koalisyonları Başkanı İlknur Üstün, Türk Kadınlar Birliği Başkanı Sema Kendirci ve Ankara Feminist Kollektif’ten Gülsen Ülker yürüttü. 
Divan kadınların çağrı metnini paylaşarak, buluşmanın sebebini açıkladı. Sema Kendirci, kadınların yaşamını doğrudan etkileyecek bir seçim için buluştuklarını söyledi. Kadınların yaşamlarına yönelik bazen sessiz, bazen de şiddet içeren saldırılara karşı kadınların endişeli olduklarını söyleyen Kendirci neler yapılabileceğini konuşmak ve mücadeleyi örgütlemek üzere bir araya geldiklerini dile getirdi. 
Gülsen Ülker de kadınlardan yana bir süreci örmek için bir araya geldiklerini vurguladı. Kendi geleceğine sahip çıkan kadınlar olarak buluştuklarını belirten Ülker, “Ne kadar çok olursak o kadar güçlüyüz” dedi. 
Anayasa değişikliklerinin kadınlara sorulmadan hazırlandığına dikkat çeken İlknur Üsten ise kadınların taleplerini görünür kılmak için buluştuklarını ifade etti. 
‘KADINLAR MUHATAP BULAMAYACAK’
Forum öncesinde Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Sibel Kızılkaya İtkü de “Anayasa değişikliği ve kadın” konulu bir sunum gerçekleştirdi. İtkü, şiddete, çocuk istismarına, çocuk evliliklerine karşı bugüne kadar yürüttükleri mücadeleyi ve gerektiğinde Meclis önünde gerçekleştirilen eylemleri hatırlatarak, kadınların hak ve özgürlük taleplerinin anayasa değişikliğiyle birlikte artık bir muahatapı olmayacağını çünkü Meclisin işlevsizleşeceğini söyledi. Var olan mecliste düşük olan kadın temsil oranının anayasa değişikliğiyle sıfırlanacağını kaydeden İtkü, “Bırakın yeni haklar kazanmayı, elimizdeki hakları kaybetmek tehlikesiyle karşı karşıyayız” dedi. Kadınlar, “Hak ve özgürlüklerimizi güvence altına almak, şiddeti sonlandırmak, başıma geleceklerden korkmamak için, daha güzel bir dünya için ne yapmalı, ne yapabilirim, ne yapabiliriz” diyerek forum kısmına geçti.
Etkinliğin amacı olarak, Ankaralı kadınların ortak kampanyasını örgütleyecek bir koordinasyon oluşturulması belirlendi. Komisyonlar oluşturulacağı ve etkinliğin sonunda kadınların sözlerinden bir deklarasyon okunacağı duyuruldu.
Gerçekleşen forumda onlarca kadın söz aldı. Bir yandan da “#SöylemezsemÇatlarım” etiketiyle sosyal medyada canlı yayınlar ve paylaşımlar yapılmaya başladı. Etkinliğin ortalarında kadınların etiketi Twitter gündeminde birinci sıraya yükseldi.
Kadınlar konuşmalarında AKP iktidarının 14 yıl boyunca kadınları yok sayan söylemleri olduğunu belirterek, kadınlara yönelik şiddeti, eşitsizliği artırıcı politikaları olduğununda ortaklaştı. Anayasa değişikliğindeki maddelerde kadınların yok sayıldığını kaydeden kadınlar, anayasa değişikliğiyle birlikte kadınların artık hiç sözü olmayacağına karar verdi. Bu süreçte kadınların daha görünür olması ve geleceği için kendi sözünü söylemesi gerektiğinde ortaklaşan kadınlar tartışmalar sonunda referandumda ortak “Hayır”ı örgütleme kararı aldı. 

“Hayır”ı örgütlemek için yapacaklarını da konuşan kadınlar, eylem ve etkinlik kararı aldı.   Ortak bir deklarasyon hazırlayan kadınlar,  saldırılara karşı referandum süreci ve sonrası ile birlikte 8 Mart’ı daha  güçlü bir şekilde örgütlemek için katılımcı kadınlardan bir koordinasyon oluşturdu.

KADINLARIN ORTAK DEKLARASYONU 
Bir araya geldik, yaşamlarımızı doğrudan etkileyecek Anayasa değişikliği için ‘Hayır’larımızı birleştirdik. Umudumuz var çünkü;
* Bir aradayız, seslerimizi, sözlerimizi birleştirdik.
* Ankara’nın dört bir yanından gelen kadınlar olarak ortak sözümüzle ortak çalışmamızı ilmek ilmek öreceğiz.
* Yaşamımıza, geleceğimize, bedenimize, emeğimize, kimliğimize, özgürlüğümüze sahip çıkacağız.
* Babamıza, kocamıza diyemediğimiz hayırı bir araya toplamak için, evlenmek istemediğimiz için hayırı haykıracağız.
* Haklarımızı kaybetmemek için, yasaklara karşı çıkmak için, erkek şiddetine karşı dumak için, tacize, tecavüze dur demek için, evde, işyerinde emeğimize sahip çıkmak için güvencesiz çalışmaya, KHK’lerle işten atılmaya “Hayır” diyeceğiz.
* Savaşa, ayrımcılığa, erkek egemenliğine, cinsiyetçiliğe karşı hayır diyeceğiz.
* Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz demek için hayır diyoruz.
* Söylemezsek çatlarız: Biz kadınlar hayır diyoruz. 


Kadınların önerilerinden bazıları şunlar:

 • Didaktik söylemlerden kurtulup, Gezi zekasını ortaya koymalı. Gençler esprili şeyler çıkaracaktır. Mesela: “Satılık Devlet, üstelik Bahçeli.”
 • Bugüne kadar babamızdan, sonra kocamızdan, hatta evlatlarımızdan aldığımız “Hayır”ları; okula gitmek istediğimizde, işe gitmek istediğimizde, evlenmek istemediğimizde duyduğumuz “Hayır”ları bir araya getirelim ve hep birlikte ne diyelim? (Salon hep bir ağızdan “Hayır” diye bağırdı.)
 • Kadınlara sorularla gidelim, hayatlarına dokunan şeyleri anlatalım.
 • Anketler kadınların şimdiden “Hayır” dediğini gösteriyor. Ayrıştırmadan, evleri gezelim.
 • Mahallelerde kadınların Hayır meclislerini kuralım.
 • Ben bir gece yarısı KHK ile işten çıkarıldım. İş güvencemiz, işe geri dönmek için ‘Hayır’ diyoruz.
 • Referandumu biraz erkene çekelim. Kadınların referandumu 8 Mart olsun, o gün güçlü bir ‘Hayır’ diyelim. (Kadınlardan yoğun alkış aldı.)
 • Kadınlar sosyal medyadan çok kez sansürü deldi. Sosyal medyaya önem verelim.
 • Burası Gezi’yi anımsatıyor. Boyalı merdivenleri, Hayır merdivenlerine çevirelim.
 • Erdoğan kadınların ‘Evet’ demeyeceğini biliyor. Bu yüzden kadınların birlikte ‘Hayır’ı örgütlemesini engellemeye çalışıyor. Gezi’de Çapulcuyduk, referandumda da Hayırcıyız.
 • Ayrı ayrı mücadele ettik, birlikte yenildik. Şimdi birlikte mücadele edeceğiz.
 • Hep birlikte Kuğulu Park’ta dans edebiliriz.
 • Ben öğretmenim, eğitim gericileştirildi. Öğretmenler odasında hep ‘Hayır’ı anlatıyorum. Hep birlikte okullara gidelim, velilere anlatalım, onlarla toplantılar örgütleyelim.
 • Balkonlarımızdan ‘Hayır’ çarşafları sallandıralım.
 • Panoları, TV’leri, radyoları ele geçirelim. Kendi filmlerimizi çekelim. Bir de Gezi ruhunu ekleyelim.
 • Site kuralım.
 • Daha önce ‘Yetmez ama Evet’ denmişti; biz ‘Yetti artık Hayır’ diyelim.
 • Ben evlere giden temizlik işçisi bir kadınım. İşe giderken otobüslerde benim gibi kadınlara anlatıyorum. Anlattığım bir kadın bana geldi dedi ki; ‘Ben senin anlattıklarını araştırdım. Haklıymışsın. Bugüne kadar iki kez AKP’ye oy verdim. Referandumda hayır diyeceğim. Bunu kocama söyledim, beni boşayacağını söyledi. Ben de ne yaparsan yap dedim.’
 • Yarın (12 Şubat) Demokrasi İçin Birlik, ODTÜ Vişnelik’te Hayır’ı örgütlemek için bir araya gelecek. Atölyeler yapılacak. Oraya katılalım.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×