Tek başına olmaz #hayır kadınlar birlikte güçlü: Erkek şiddetini örtecek sevgi yok!
İstanbul’daki kadın örgütleri, 14 Şubat Sevgililer Günü’nü protesto etmek ve 8 Mart Kadınlar Günü öncesine hazırlık amacıyla Beşiktaş Meydanı’nda eylem gerçekleştirdi.
Çok sayıda kadının katıldığı eylemde ışıklar ile yazılı “Kadınlar birlikte güçlü” ve “Eşitsiz aşka da, hayata da hayır” pankartı taşınarak, Hakan Pastahanesi önünden Kartal Meydanı’na yüründü.

“Özgür kadınla mutlaka kazanacağız”, “Tahakkümün olduğu yerde aşk olmaz” ve “Hayatıma hükmetmene hayır” yazılı dövizlerin taşındığı eylemde, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Eşitlik yoksa aşk da yok”, “Gül verme huzur ver, gölge etme yeter” sloganları atıldı.

Sloganlar, zılgıtlar ve trampet eşliğinde Beşiktaş Çarşı içinde yürüyen kadınlar, Kartal Meydanı önüne gelerek bir süre oturma eylemi gerçekleştirdikten sonra basın açıklamasını 8 ayrı kadın okudu.

Yan yana olacağımız bir süreç
Basın açıklamasını okuyan kadınlar, “Her yanımızda gittikçe büyüyen, sokaktan meclise her yeri kaplayan erkeklik hali ve anayasa referandumuyla da birlikte ülkenin içinde bulunduğu bu karışık dönemde hep birlikte, yan yana olacağımız, hayatlarımıza, seçimlerimize sahip çıkacağımız bir sürece adım atıyoruz” dedi.
Aşk, ‘evet’lerin bahanesi olamaz
Kadınlar eylemde, “Erkekler 2016 yılı boyunca en az 261 kadın öldürdü. Bu kadınların çoğu en yakınları, onları en çok sevdiğini söyleyen erkekler tarafından öldürüldü. Erkek şiddetini örtebilecek hiçbir sevgi sözcüğü veya hediye olmadığını biliyoruz. Aşk, biz kadınları her gün yeni ‘evet’lere zorlamanın bahanesi olamaz. Sırf biz bir şeylere hayır dediğimiz için; istemediğimiz bir şeyi kabullenmeye razı olmadığımız için hayatlarımızın dar edilmesine itirazımız var” şeklinde konuştu.
“Tek başına olmaz hayır, 8 Mart ‘ta doğru kadınlar birlikte güçlü” şiarıyla şubat boyunca kampanya yapmak için yola çıktık” diyen kadınlar, “Her yanımızda gittikçe büyüyen, sokaktan Meclis'e her yeri kaplayan erkeklik hali ve anayasa referandumuyla da birlikte ülkenin içinde bulunduğu bu karışık dönemde hep birlikte, yan yana olacağımız, hayatlarımıza, seçimlerimize, farklılıklarımıza sahip çıkacağımız bir sürece adım atıyoruz” diye vurguladılar.
kadinlar-esitsiz-aska-da-hayata-da-hayir-245232-1.
Öldüren sevgiye Hayır
Türkiye ‘de erkeklerin 2016 yılında en az 261 kadın öldürdüğüne dikkat çeken kadınlar, bu kadınların çoğunun en yakınları, onları en çok sevdiğini söyleyenler tarafından öldürüldüğünü vurguladılar. “Erkek şiddetini örtebilecek hiçbir sevgi sözcüğü veya hediye olmadığını biliyoruz” diyen kadınlar, “Her dört kadından birisinin ayrılmak veya boşanmak istediği için öldürülmüş olmasını unutmuyoruz” ifadelerini kullandılar. Bu 14 Şubat’ta, en büyük zenginliğin kadın dayanışması olduğunu kaydeden kadınlar, “Şiddetle, zorla, baskıyla dayatmalarla, hayatlarımızın işgal edilmesine, ilişkilerin tüketimle, alışverişle bir tutulduğu, eşit haklar tanımadığı bir dünyaya isyanımız var. Bize yaşatılan eşitsizlik ve baskıyı örtmek adına alınan hediyeler, verilen sözler, şaşalı kutlamalar değil; dayanışmayla, özgürlüklerle, eşitlikle mutlu oluyoruz. Ve şunu da çok biliyoruz; da hayır’larımızla çok ama çok güzeliz” dediler.

Haklarımızın tanınmadığı dünyaya isyanımız var
Son olarak kadınlar, “Bu 14 Şubat’ta, en büyük zenginliğimiz olduğunu bildiğimiz kadın dayanışmasıyla sokakları şenlendiriyoruz. Çünkü şiddetle, zorla baskıyla, dayatmalarla bir dahası olmayan hayatlarımızın işgal edilmesine, ilişkilerin tüketimle, alışverişle bir tutulduğu, eşit haklarımızın tanımadığı bir dünyaya isyanımız var” diye haykırdı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×