Bu Makale
120 Tekil
Görüntülendi.
KARADAĞLILARIN KÖKENİ !?

KARADAĞLILARIN KÖKENİ !?

 

Esas olarak, M.Ö. 2. yüzyıldan itibaren buraya yerleşen Romalılar ve Vlahlardan sonra, kendilerine özgü etnik bir grup olarak, 6. yüzyıldan itibaren bölgeye Türk Avarlar, onların peşinden de Slovenler (Karadağ Bölgesine) gelmeye başlamışlardır.

Nihayetinde 14. Yüzyıl'dan itibaren Osmanlılar yerleşmiş ve 20. yüzyılın başlarına kadar burada kalmışlardır. Osmanlıların yüzyıllar süren bölgeye hakim olma süreci (Karadağ Bölgesindeki) diğer aşiretlerin oluşturdukları birlikteliklerle mümkün olabilmiştir.

Bu aşiretler arasında en bilinenler ise şunlardır: İlir-Roman, Roman-Vlah, İlir-Sloven, İlir-Vlah ve özellikle de Sloven-Vlah karışımı aşiretlerdir.

 

Karadağ’ın ilk yerleşenleri olarak İliryalıları ve Romalıları görüyoruz ki Romalılar kendi saf şekilleri ile bölgede yitip giderken, bir kısım İliryalılar dağlara çekilip daha sonra: ARBNES, ARBANAS, ARNAVUT, ŞİPTAR ve ALBANİN olarak varlıklarını sürdürmüşlerdir.

Bölgenin geniş toprakları üzerinde 11. yüzyıldan itibaren Bağımsız Bosna Tarikatına bağlı olan Pateran - Bogumil Bosna halkı (Dobri ljudi/Dobri Boşnyani/Boşnaklar) bölgeye dağılmış ve yerleşmişlerdir.

 


Prof. Dr. Mustafa Memiç'in Karadağ Devleti Kültür Bakanlığı onayı ile sayı 03-726/2 ve 7.11.2002 tarihinde yayınlanmış olan "Bošnjaci (Muslimani) Crne Gore" kitabının Saffet Atalay'ın Türkçe çevirisi olan "Karadağ Boşnak (Müslüman) Tarihi" kitabında bugünkü Karadağ sınırları içinde kalmış Boşnaklar yanında diğer halklar hakkında da belgeleri ile bilimsel olarak geniş tarihi bilgiler veriliyor.

Kitabın ismindeki "Boşnak (Müslüman)" terimlerinin yazılı olmasının nedeni, 1907'de Boşnak kelimesinin Avusturya Macaristan yönetimi tarafından yasaklanması üzerine 1993 yılına kadar Boşnak yerine Tito'nun Sosyalist Yugoslavya'sında da olmak üzere "Müslüman" kelimesinin kullanılmış olmasıdır. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163