Bu Makale
260 Tekil
Görüntülendi.
KİM BU İNSANLIK DÜŞMANI ÇETNİKLER ?

KİM BU İNSANLIK DÜŞMANI ÇETNİKLER ?

 

Yazan: Milovan Đilas

 

Çetnikler; en sinsi pislikler, hainler ve korkunç canilerdir. Onlar Sırp Milleti ve Eski Yugoslavya'daki halkların mezar kazıcılarıdır. Sırp ve Karadağlı Çetnikler ile Hırvat Ustaşlar gerçekte ne Sırp'tır ne Hırvat'tır ne de İnsandır.!

 

Četnik: To je najpodmukliji, najprljaviji izdajnik i zločinac, to je grobar srpskog naroda i svih naroda Jugoslavije. Četnici i ustaše, to nijesu ni Srbi, ni Hrvati, ni ljudi.”

 Milovan Cilas bu sözleri, 8 Ocak 1942'de Komünistlerin dergisi "Borba" için yazdığı

"Soylar Arası Nefret" başlıklı makalesinde yazmıştı. Makalede Çetniklerin tüm vahşetlerini çok kesin bir şekilde ortaya koymuştur.

 

U komunističkom listu “Borba” 8. oktobra 1942. godine napisao je tekst “Plemenita mržnja”. U članku je na veoma precizan način ukazao na četnička zvjerstva.

 Çetnikler, Milovan Đilas'ın makalesinde yazdığı korkunç vahşetleri sadece 2 Dünya Savaşı'nda yapmadılar. 1912-1913 Balkan Savaşlarından son Bosna Hersek'e yaptıkları saldırıda da Bosna Hersek'in genelinde ve de özellikle Drina Nehri civarındaki şehir ve köylerde (Srebrenica dahil) binlerce Müslüman Boşnak erkeğini, kadın ve çocuğu katlederek onların cesetlerini Drina Nehri üzerindeki köprülerden azgın akan sulara atmışlardı.

 2. Dünya savaşında Londra'daki sürgün hükümetinin ve Draža Mihailović'in önderliğinde, 1992-1995 yılları arası Bosna Hersek'e yaptıkları saldırılarında Milošević, Šješlj, Karadžić ve Mladić önderliğinde katliam ve soykırımlar ile her türlü insanlık ve savaş suçlarında Hırvat Ustaşlar ile adeta yarıştılar ve insanlığa ihanetlerinde onları da aştılar.

 Çetnikler günümüzde de Sırbistan'da, Karadağ'da ve Bosnalı Sırp etnisitesinde siyasete ve iktidarlara hakim bir konumda olup Avrupa'nın göbeğinde ırkçılık ve nefret ve de savaş tohumlarını hala eken bir çeşit faşist yapılanmadır. Ellerine düşen ilk fırsatta geçmişte defalarca yaptıklarını tekrarlayacaklardır.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×