CHP'DE TÜZÜK SORUNU VAR

 CHP; ÖN SEÇİM YAPMAZSA

MEVCUT VEKİLLERİ TÜZÜK

GEREĞİ ADAY GÖSTEREMEZ

15 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı ve TBMM’nde görev yapacak milletvekilleri seçilecek. Parlamento'ya 28'inci dönem milletvekili olarak girebilmek için yüzlerce kişi Cumhuriyet Halk Partisi’ne müracaat etti. Parlamento’ya girebilmenin iki yolu var

1-ÖNSEÇİM

2-MERKEZ YOKLAMASI

Merkez atamayla bir kişi üst üste iki kere milletvekili olamıyor, çünkü CHP tüzüğü yani partinin anayasası buna izin vermiyor. Şimdi tüzüğü aynen kopyaladım ve sevgili okurlarımız göz atsın diye, 52'nci maddeyi hemen aşağıda görecekler. Tabi ki bilenler vardır bu tüzük maddesini. Yine de ben yazmak istedim çünkü parti içinde çok sayıda insan bunu konuşuyor. Eski ve yeni çok sayıda milletvekili ile konuştum, hepsinin ortak görüşü ön seçim olmazsa ve mevcut milletvekilleri listelerde yer alırsa seçim sonunda kaos çıkacağı yönünde ve partinin mahkeme salonlarından çıkamayacağı yönünde.

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tüzüğünde beşinci bölüm var, o bölüm şöyle diyor:

 'PARTİ ADAYLARININ SAPTANMASI'.

'TBMM ÜYELİĞİ İÇİN ADAYLARIN SAPTANMASI'

Madde-52/2. Fıkrası: Bir kişi iki dönem üst üste merkez adayı gösterilemez.

Bu tüzüğe göre CHP'nin bugün milletvekili olarak TBMM’nde oturan hiçbir milletvekili 14 Mayıs'ta yapılacak seçimde merkez yoklamayla aday olamaz. CHP “Ön seçim” yapmak zorunda. Yoksa yepyeni milletvekili adaylarını atamak zorunda. Milletvekili listesini tamamen yenilemek zorunda.Bir CHP’li olarak CHP yönetimini uyarmak istedim. Sonra bir partili çıkar mahkemeye verirse o partiliyi düşman ilan etmeyin. Onun için de acilen ön seçim yapmak zorundasınız. 

52. maddenin tamamını aşağıda okuyabilirsiniz. 

Devamını okumak için tıklayınHALKIZ BİZ
Anahtar Kelimeler
CHP TÜZÜK
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163