Kadınlar hayır diyor
Baskıların, şiddetin, korku politikalarının yoğunlaştığı ve gözler önünde meşrulaştırılmaya çalışıldığı, kan donduran olaylara tanık olduğumuz bir dönemden geçerken, en cesur, en öfkeli, en sağlam adımları yine kadınlar atıyor.
Karşımızda gövde ve güç gösterisi yapan, kadınları öteleyerek üzerimizde aşağılık baskılar kurmaya çalışan baskıcı, ayrıştırıcı, eril zihniyetin karşısında omuz omuza durmaya devam ediyoruz.

Gücümüzün en az bizim kadar farkında olan bu zihniyetin, gerek fiziksel gerek psikolojik şiddetle uyguladığı çeşitli yıldırma politikaları son zamanlarda oldukça artmış durumda.
Bu ciddi artışa rağmen biz kadınlar, bize dayatılan onca baskıya, zulme karşı en ön safta hayır seslerini yükseltiyor, sesimizi her bastırmaya çalıştıklarında daha güçlü çıkıyoruz meydanlara.

Hayır seslerini bastırmaya çalışan, bizlere değil düşünce özgürlüğünü, yaşam hakkını dahi çok gören zihniyet, bugün aramızda olmayan birçok kadın arkadaşımızın yokluğundan sorumludur.
Boşanmak istemeyen eşine hayır dediği için öldürülen, cinsel ilişkiye hayır dediği için tecavüze uğrayan ve yine hayır dediği için tacizle, şiddetle, ayrıştırıcı söylemlerle karşı karşıya kalan birçok kadın, sesimizin bastırılmaya çalışılması amacıyla uygulanan politikalar sonucunda bu durumlara maruz kalmaktadır.
Şimdi özgürlük için, adalet ve eşitlik için hayır diyen kadınlarında sesi bastırılmaya çalışılıyor.

Kadınlara söz hakkı tanımayan, varlığını çeşitli kalıplara sığdıran, kadınların bedenleri üzerinden ahlaki kurallar ve namus algısı yaratan zihniyete sözümüz yine hayır olacak.
Zulmün kapılarımıza kadar dayandığı, kadınların dört duvar arasına hapsedilmeye çalışıldığı, düşüncenin kapalı kutulara kapatıldığı bu alçak dönemde bizi hapsetmeye çalıştıkları duvarları yıkıp gerek kahkahalarımızı, gerek öfkemizi, en çokta inancımızı kuşanıp dikileceğiz zulmün karşısına.
Meskenimiz bize biçtiklerini sandıkları dört duvar değil, kazanacağımız yeryüzüdür.

Biz kazanacağız, çünkü kadınların cesareti ve inancı onların yüzümüze doğrulttuğu korkak namlulardan güçlüdür.
Başak Bayraker-umutgazetesi2.org


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×