banner183

KILIÇDAROĞLU VE TÜRKİYE'DE BAŞKANLIK 2022

 Kılıçdaroğlu ve Türkiye Seçim Süreci 2022

Hayatın pratiği teorilerin temel kaynağıdır.

Teoriler hayatın içinden çıkar, sınanır ve tarihsel yerini alır.

Toplumsal süreçler bu döngü etrafında sürer gider.

Yıl 2022 ve Türkiye.

Kendine has bir süreçten geçiyor, kuşkusuz her ülkenin yaşam süreci kendi dinamiklerinin egemenlik seyrinde ki sosyal sınıf adı ile anılır. Türkiye bu gün dinci sermayenin dinamikleri eli ile yaşıyor ve buna herhalde Türkiye’nin özgün konumuna uygun bir isim alacaktır. Buna tarih kara verir elbet. Ama biz bu güne Ak Parti iktidarı demeliyiz. Kendi içinde çok değişkenlikler gösterse de tepe kadrosu tek kişiye bağlanıyor. Gerçeği öylemi şimdilik meçhul.

Tıpkı muhalefet gibi. Muhalefetinde tepesinde oturanlar sahiden gördüklerimiz mi, yoksa başka bir görünmezi var mı? Bunu şimdilik bilemiyoruz. Ama çok net bir bildiğimiz var ki en tepede ki ana muhalefet lideri Ak Parti karşısın da sayısını unuttuk defalarca seçimlerden yenilgi ile çıktı. Her yenilgi de ana muhalefet lideri daha güçlenerek çıktı. Bunu da sosyal bilimciler ileride incelerler sanırım. Bunu artık tarihe bırakmalı ve bu güne gelinmeli.

Bu gün yaşamın garip bir dayatması mı demeli, yoksa yine yaşamın teorileşmesi muhtemel pratiğinin  kaçınılmaz bir zorunluluğumu ?

Türkiye, kendi içinde büyük bir açmazla yüzleşmiş durumda, bu yüzleşme tüm emekçilerin, bir nefes almalarını bile şans sayacakları derecede zor bir süreç de ilerliyor. İktidar ülke kaynaklarının artık sonuna gelip dayandı. Ucuz vatandaşlık satmaya kadar düştü. Bu bir ülke için, hele özelde  Türkiye için katlanılacak bir durum değil. Tarihsel olarak imparatorluklar kurmuş, egemen devletsiz hiç olmamış bir toplumun bu gün düştüğü durum, bilgisi olan insanlık için anlaşılır değil.

Böylesi bir süreci yaşayan Türkiye, Ana Muhalefetin, defalarca yenilmiş ama her yenilgiden kendi partisi içinde güçlenerek yoluna devam etmiş bir lideri olan Kılıçdaroğlu, bu gün Türkiye’nin ihtiyacı olan bir üst siyaset (Türkiye için partiler üstü mütabakat) çizgisinin başarılı uygulayıcısı oldu.

Başarır mı, başarırsa Türkiye ne kazanır, başaramazsa halimiz nicolur?

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN >>>>

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163