banner183

YARIN 23 NİSAN VE BURSA NUTKU

 Biliyorum yarın sizler olacaksınız, bizlerin ancak olursa, kalırsa birer mezar taşlarımız kalacak. 

Haklı olarak yıkmamışsanız o mezar taşlarını bir tek onlar kalacak bu gün kıydığımız yarınlara.

Çocuklar, affedin demiyorum, hak edene gereğini yapacaksınız biliyorum. Yarını görebildiğimi sanıdığım için yazıyorum.

Dünyanın ender buluncak bir insanı olan, Mustafa Kemal Atatürk'ün coğrafyasındanım.

Sizlerde onu çok iyi tanıyorsunuz biliyorum.

Yarın için sizi bu günden selamlıyorum.

Türk ulusunun yavruları üzerinden, tüm dünyanın geleceğini örecek sizlere selam gönderiyorum.

Bu günden ...

Yarın 23 Nisan çocuklar.

İnsanlık lideri, emperyalizmin baş düşmanı, bu günü dünya çocuklarına armağan etmiş.

Kutluyorum !

Çocuklar bu bayramda sizlerle bir şeyi daha paylaşmak istiyorum; "BURSA NUTKU" ...

Öncelikle bunu okumalısınız.

Aşağıda veriyorum;

“Türk genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, ‘Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır.’ demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, ‘Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir.’ diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, ‘Demek adliyeyi ıslah etmek, rejime göre düzenlemek lazım.’ diyecek.

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haklı ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, ‘Ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.’

İşte benim anladığım Türk genci ve Türk gençliği!”

Çocuklar, bu Nutkun hikayesinin en önemli halkası şu ki; T.C. Mahkemeleri tarafından Atatürk'ün söylediği kesin kanıtlanan bir mirasıdır bu sizlere.

Okuyun ve unutmayın...!

( Bornova Asliye Hukuk Hâkimliğinin 27.9.1966 tarih ve 1966-338 sayılı yazısı ve bu yazıya ekli Atatürk’ün Bursa Nutku ile ilgili sözlerin üzerine gerekli incelemeler yapılmıştır.

Bu incelemeler sonunda bu sözlerin Atatürk’ün 6 Şubat 1933 de Bursa’da yaptığı konuşmasından mealen alınmak suretiyle,e çeşitli tarihlerde basılmış olduğu kanaatine oybirliği ile varılmıştır.)


Çocuklar bu Nutku ilk okutana gelince şaşırmayın ne olur, Bursa Nutku’nu ilk okutturan, Ulusal Kurtuluş Savaşı Kahramanımız dan merhum Celal Bayar’dır. Üçüncü Cumhurbaşkanı. 20 Haziran 1949 da Demokrat Parti İkinci İl Kongresinde Şeref Balkanlı’ya okutturmuştur. Ve buna İsmet Paşa dahil kimse karşı çıkmamıştır.

İşte böyle çocuklar yarın 23 Nisan...

Kutlu olsun.

M.GüneşHALKIZ BİZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163