Bu Makale
702 Tekil
Görüntülendi.
Kosova-Sırbistan Savaşın Eşiğinde mi?

Kosova-Sırbistan Savaşın Eşiğinde mi?

 

Kosova başbakanı Albin Kurti yaptığı açıklamada :’’ Kosova – Sırbistan arasın yeni bir çatışma riski çok yüksektir. Tersini söylemek isterdim, fakat gerçekleri söylememem büyük bir sorumsuzluk olur. Tüm dünyanın gözü önünde Rusya’nın, Ukrayna’ya saldırışına hepimiz şahit olduk’’

 

Kosova Başbakanın bu açıklamasında en çok dikkatimi çeken konuşma dili oldu. Hiç saklamadan açık bir dille, Rusya’nın desteği ile Sırbistan’ın Kosova’ya saldırabileceğine dikkat çekiyor. Böyle bir olay sonucunda, Balkan yarımadasında ateşlenen bir çatışmanın üçüncü dünya savaşını başlatma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtiyor.

 

Bu paragrafta üçüncü dünya savaşı ihtimalini bile yazmak bir savaştan bahsetmek hiç kolay değil aksine iç ürperticidir.

 

Savaş başlayabilir mi?

Uzmanlar biliyorlar ki, savaş başlamadan önce devletlerarası tehditler başlar daha sonra devletlerin askeri gücü savaş için hazırlıklar yapar ve sonunda savaş başlar.

 

Peki, bu iki durum Sırbistan için geçerli mi?

 

Evet geçerlidir.

 

Sırbistan ordusu Sadece gecen yıl 91 askeri tatbikat planlamış ve sonucunda 104 askeri tatbikat yapmıştır. Ayrıca 2001 yılından beri 48 yeni askeri üs inşa etmiştir.

 

İkinci olarak Sırbistan’ın Kosova’ya yönelik devamlı olarak yapmış olduğu tehditlere tüm dünya şahit olmuştur.

 

Sırbistan’a Rusya desteği:

Sadece gecen yıl 2021’de Sırbistan Cumhurbaşkanı Soçi’de Putin ile dört kere görüşmüştür. Bu görüşmelerden sonra Sırp Cumhurbaşkanı Putin ile Kosova devleti hakkında konuştuğunu belirtmiş ve Kosova haritasını Putin’e gösterdiğini vurgulamıştır.

 

Diğer bir savaş göstergesi ise, Kosova – Sırbistan arasında daha önce yapılan antlaşmaların 2021 yılında uygulanmaya başlandığında,  Kosova sınırının yakınlarında Rus savaş uçağı Mig-29 uçmaya başlamasıdır.

 

Aynı şekilde Kosova devleti başkenti Piriştina’dan yalnız 160 km uzakta Rus insani yardım merkezi yapılmasıdır.

 

Ve en ilginci ise Sırbistan Parlamentosunda yer alan 250 milletvekillinden 151’inin Sırp-Rus dostluk grubunda yer almasıdır. Bu da bize gösteriyor ki Putin’in Sırp parlamentosundan istediği kararı çıkartma gücü bulunmaktadır.

 

Konumuzun en başına dönersek Kosova başbakanın ‘’Sırbistan ile savaş riski yüksektir.’’ derken ne kadar haklı olduğunu anlayabiliriz.

En büyük dileğim tüm dünyanın dileği savaş olmamasıdır. Fakat her şey bu kadar ortadayken yine de savaş çıkmaması ve masum insanların ölmemesi için kendimize sormalıyız;

 

Ben ne yapmalıyım ki savaş olmasın!!

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163