Devlet Opera ve Balesi’nde ‘plaj fotoğrafı’ sürgünü
AKP’nin kültür ve sanat alanında yoğunlaştırdığı saldırılarının önemli bir ayağını kadrolaşma çalışmaları oluşturuyor. Son olarak Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdür Vekili Salman Ada, Mersin DOB Müdürü Erdoğan Şanal ile Antalya DOB Müdürü Aslı Ayan’ı görevden aldı.

Cumhuriyet’in haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklamasında Ayan’ın görevden alınma gerekçesi olarak “Geçmişte arkadaşlarıyla birlikte plajda çektirdiği fotoğraflar ve bu fotoğrafları kişisel Facebook hesabında yayımlaması” gösterildi. DOB Genel Müdür Vekili Ada’ya “Aslı Ayan’ı görevden alın baskısı yapıldığı belirtilirken, Mersin DOB Müdürü Şanal’ın da geçen sene “Sanat kurumlarını yok etmeyi amaçlayan TÜSAK Yasa Tasarısı’na hayır” bildirisine imza attığı ifade edildi.

“TÜSAK’a hayır” bildirisine imza atan müdürlerin görevden alınacağı iddiası sonrasında İstanbul DOB Müdürü Suat Arıkan görevden alınmış, Ankara DOB Müdürü Aykut Çınar istifa etmiş, Antalya DOB Müdürü Kenan Korbek ise çeşitli bölgelerde “geçici olarak görevlendirilmişti”.

‘Vekaleten’ iki görevde müdürlük
DOB’da dikkat çeken bir atama da Ada’nın göreve gelmesinden kısa bir süre sonra Ankara DOB Müdürlüğü’ne vekaleten atanan Mustafa Erdoğan’ın yine vekaleten kurumun Genel Müzik İşleri Yönetmenliği’ne atanması oldu. Bir kişinin aynı kurumun iki farklı görevinde “vekaleten” atanması 1309 sayılı DOB’un Kuruluş Yasası ile 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’na “aykırı” bir durum oluşturuyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×