Atatürk Sevdası Girne'yi yaktı...

Hanri Benasuz'a büyük onur…

 

Açılışa Kıbrıs sergileri projesinin yöneticileri Sayın Mustafa Şevketoğlu, sayın Bruno Assa ve Proje Koordinatörü Derya Yelkenkaya'da katıldı.


 


Girne Antik kentte gerek sokak duvarlarında ve gerekse tarihi mekanlarında mekanlarındaki sergiler açılı
şa katılan çok sayıda Kıbrıslı sanatsevere Atatürk Fotoğrafları arasında yürümenin heyecanını yaşattı.Hanri Benazus
açılışta yaptığı konuşmada "Gerek yurtiçinde ilk, orta, lise ve üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarında ve gerekse yurtdışında uzanabildiğimiz her yerde İzmir Büyükşehir Belediyesi Arşivi Hanri Benazus Koleksiyonundan Atatürk Fotoğrafları ile sergi ve sunum projeleri üretmeye, yaptığımız söyleşi ve konferanslar ile Atatürk'ü ve Cumhuriyet tarihini  anlatmaya, paylaşımlar yapmaya, her yeni proje ile Mustafa Kemal Atatürk'ün izinde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hangi çetin mücadeleler ile kurulduğu bilincini arttırmaya çalışıyoruz." dedi.
Sonrada "Her bir foto
ğraf karesine bakarak Atatürk'ü daha iyi anlamaya ve anlatmaya duyduğumuz istek ile bu fotoğrafları sergilemenin ve Mustafa Kemal Atatürk'ü Türk Milletinin kalbine daha da yerleştirdiğimize olan inancımızın gerçekleşmesinin sonucunu görmenin onuru, gururu ve heyecanı içerisindeyiz." diye de ekledi.
Kuzey Kıbrıs Cumhurba
şkanı Sayın Ersin Tatar ise açılışta yaptığı konuşmada serginin çok anlamlı olduğunu belirterek "Atatürk'ü son gören, konuşan, yüreği Atatürk sevdası ile yanıp tutuşan Hanri Benazus'u yürekten kutluyorum. Atamızı unutmuyor, unutturmuyor. Kolleksiyonu ile şmdi de onnu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yaşatıyor." dedi.


Kıbrıslıların yo
ğun ilgi gösterdiği Sergi, kolleksiyondaki zaman zaman değiştrilerek sürekli açık kalacak.


Haber: Esat Erçetingöz

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163