‘ATLIKARINCA  HİKAYELERİ’  Sahnelendi

‘ATLIKARINCA  HİKAYELERİ’  Sahnelendi

 

Artur Schnitzler’in ‘LA RONDE’ adlı eserinden Haluk Işık tarafından uyarlanan ‘Atlıkarınca Hikayeleri’, adlı oyun ‘Öteki Beriki Tiyatro Topluluğu’nun oyuncuları tarafından sahnelenmekte.

‘Konak Nazım Hikmet Kültür Merkezi Konak Halk Sahnesi'nde sahnelen tek perdelik oyun İzmirli tiyatro severlerden tam not aldı.Oyun bu sezon 'Nazım Hikmet Kültür Merkezi Konak Halk Sahnesi'nde İzmirli tiyatro severlerle buluşacak.

Bir sonraki oyun 14 Kasım’da yine Nazım Hikmet Kültür Merkezi Konak Halk sahnesinde İzmirli Tiyatro severlerle buluşacak.

 

Oyuncu Yasemin Şimşek Tüzün oyunla ilgili şunları söyledi;

Sezonun ilk oyunu ile İzmirli Tiyatro severlerin karşısına çıktık. Güzel ve keyifli bir oyun bir o kadarda düşündüren bir oyun. Oyun hakkında şunları söyleyebilirim. 

‘Kısa süreli bir dizi aşk karşılaşmalarının anlatıldığı oyunda; bireysel ve toplumsal ahlak, yerleşik değer yargıları; aşk ve cinsellik ikilemi üzerinden toplumun en alt katmanından en üst katmanına kadar geniş bir sınıf yelpazesi içinde sorgulanmaktadır.

Oldukça cesur, kışkırtıcı, cüretkar, çarpıcı ve Freudyen bir bakış açısına sahip olan oyun1890’ların Viyana’sında geçmektedir. Oyun bir döngü halinde her bireyin kendisinden bir üst tabakadaki kişiye gözünü diktiği bir döngüyle ilerler ve finalde en üst ve en alt tabakadaki kişilerin birlikte olmasıyla çember kapanır.

İnsanın aşk ve seksle imtihanında ne denli trajik ve gülünç hale geldiği apaçık göz önüne seriliyor oyunda. İnsanoğlunun önüne geçilemez hayvani/içgüdüsel arzuları ve buna direnmeye çalışan akıl, vicdan, kültür gibi üst yapılandırılmaları arasında ki büyük bir savaşa şahitlik ediyoruz aslında.

Kadın ve erkek; doğanın en büyük iki çatışması.Bu savaş; biraz da kadından yana tavır alan bir bakış açısıyla işlenmektedir oyunda. Belki metalaştığı, belki “erkeğe hizmet eden” olarak görüldüğü, belki tüm toplumsal baskılar altında yok olduğu için delirmiş bir kadındır oyun kahramanımız. 5 bölümden oluşan oyunda 10 karşılaşmayla içinde 5 ayrı kadın hali, durumu yaşamaktadır kadın.

Şarkı, dans ve kadın oyuncuya partnerlik eden bir Canlı Kuklayla yorumlanan oyunda yönetmen tüm sanat dallarının tiyatroya desteğiyle bezemektedir oyununu.’ Dedi  

 

ÖTEKİ BERİKİ TİYATRO TOPLULUĞU

‘ATLIKARINCA  HİKAYELERİ’

TEK PERDE

TÜR: TRAJEDİ(18+)

SÜRE:1saat 10 dk

ARTHUR SCHNİTZLER’ in “LA RONDE” adlı eserinden UYARLAYAN: HALUK IŞIK

YÖNETEN: YILMAZ TÜZÜN

BESTE ve MÜZİK DİREKTÖRÜ: KEREM MEMİŞOĞLU

ŞARKI SÖZLERİ: HALUK IŞIK

IŞIK TASARIM: ALPDOĞAN SELÇUK

DEKOR TASARIM: GÜNAY TOPRAK- ALPDOĞAN SELÇUK

KOSTÜM TASARIM VE UYGULAMA: EMİNE TARIN

DEKOR UYGULAMA: ALPDOĞAN SELÇUK

AFİŞ TASARIM: DOĞUŞ TURAN

REJİ ASİSTANI: SEDEN TURAN

OYUNCU: YASEMİN ŞİMŞEK TÜZÜN

2013-2014  1.  ROTARY   EN  İYİ  KADIN  OYUNCU

2013-2014 DİREKLERARASI  İZMİR  EN  İYİ  KADIN  OYUNCU

2015- BEDİA MUVAHHİT EN İYİ KOMEDİ KADIN OYUNCU


2018 BEDİA MUVAHHİT EN BAŞARILI KADIN OYUNCU


5. TİYATRO GAZETESİ  TİYATRODA BAŞARI VE EMEK ÖDÜLÜ
 

İLETİŞİM:  YASEMİN ŞİMŞEK TÜZÜN 0505 455 83 62
Haber:Doğan Prepol

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163