FLAMİNGO KÜLTÜR VE SANAT GÜNLERİ BAŞLIYOR….

FLAMİNGO KÜLTÜR VE SANAT GÜNLERİ BAŞLIYOR….

 

11-13 Ekim tarihleri arasında Kültürpark’ta düzenlenecek 1. Flamingo Kültür ve Sanat Günleri  Ontur Otel’de düzenlenen bir toplantıyla basına tanıtıldı. İzmir’in geçmişten günümüze birçok renkli festivale ev sahipliği yaptığını dile getiren genel koordinatör Prof. Dr. Erkan Sevinç yaptığı konuşmada şunları söyledi;

 

“Bu güzel ve renkli günleri anımsayarak İzmir’imizde her yaştan insanımızın  coşkusunu ve ilgisini çekecek yeni bir festivalin ilk adımlarını atıyoruz. Hem Kültürpark’ı yaşanan bir mekan yapma hem de doğa/çevre bilincini artırma amaçlı festivalimizin İzmir’in kültür ve sanat yaşamında önemli bir yer tutacağına inancımız sonsuzdur.

 

Popüler Yayın Grubu olarak iki yıla yakın süredir üç derginin yayınını yerel koşulların zorluğuna göğüs gererek sürdürüyoruz. Spor dergimiz Spor Life sadece İzmir’in değil Türkiye’nin dergisi oldu. Müzik ve gençlik dergimiz Roll Life’dan artık bir zamanların Hey dergisi gibi söz ediliyor. Sağlık dergimiz Asklepion Life ile “herşeyden önce sağlık “diyoruz. Flamingo Kültür ve Sanat Günleri Roll Life dergimiz öncülüğünde yapılmaktadır.

 

Soracaksınız neden Flamingo? Doğadaki nadide kuş türlerinden olan flamingolar da bizler gibi İzmir aşıklısı.. İzmir Kuş Cenneti'nde yer alan dünyanın en büyük yapay üreme adasında yaklaşık 20 bin flamingo kuluçkaya yatıyor. Kuşların rahatsız edilmemesi için özel önlem alınan adada kuluçkaya yatan flamingo, beslenme ihtiyacı için yumurtadan ayrıldığında bu görevini kısa süreliğine çiftine devrediyor. Göçen kuşların bir bölgede kuluçkaya yatması ve kışlaması doğal döngü için çok önemli. Sadece orada değil İnciraltı sahilinde bulunan Çakalburnu lagününde de flamingoları görmek olası.Festivalimize lojistik destek veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in “Flamingoların da başkanı olacağım”sözü bir yerde bizlere ilham oldu ve festivalimize artık İzmir’in simgelerinden biri olan flamingo adını verdik.

 

1.Flamingo Kültür ve Sanat Günleri’nde gerek imza günlerinde, gerek konserlerde, gerek söyleşilerde ülkemizin önemli isimleri bizlerle birlikte olacak. Halka açık ve ücretsiz olmasının festivalin İzmir’in arka sokaklarına da hitap etmesini sağlayacağına inanıyoruz.”

 

Bu arada aralarında "Yeter ki İyilik Olsun", "Ege Kültür Platformu”, “Çağder” olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu da festival boyunca açtıkları standlarda çeşitli etkinliklere imza atacaklar...

 

FESTİVAL PROGRAMI

 

11 Ekim 2019 Cuma

16:00-18:00 İmza Günleri Yılmaz Karakoyunlu, Gözde Yener Birman, Erhan Özdemir 18:15 Resmi Açılış Töreni

18:30-19:30 Söyleşi:Ekolojik Kriz ve İzmir Zeynep Altıok Akatlı, Engin Önen

20:00-22:00 Konserler Fokus, Defans

 

12 Ekim 2019 Cumartesi

16:00-18:00 İmza Günleri Nurten Akyazılılar, Belma Alper Uğurlu, Nihan Ertem

18:30-19:30 Söyleşi:İnsanlığın Olağan Dışı Öyküsü Gülşah Elikbank, Özcan Yüksek

19:45 -20:30 Belgesel 9/8 Zenne ( Yönetmen:Ragıp Taranç)

21:00 – 22:30 Konserler İdlin Arshinova, 21.Peron

 

13 Ekim 2019 Pazar

16:00-18:00 İmza Günleri Okan Yüksel, Gülşah Çeliker, Hüseyin Yurttaş, Yusuf Alper

18:30 – 19:30 Söyleşi: Prof. Dr. Mehmet Sıkı Kuş Cenneti ve Flamingolar..

20:00-22:00 Konserler Umut Özensoy Quartet, Evrim Özkaynak

 

Festival Sunucuları: Burcu Tuna ve Lütfi Tuna

 

Festivalde fotoğraf sanatçıları Esat Erçetingöz ve Kenan Seven’in “Doğa Fotoğrafları Sergisi “ ziyarete açık olacaktır.

 

Festivalde her gün Sasalı Kuş Cenneti’ne fotoğraf meraklıları için fotosafari düzenlenecektir.

 

Festival halka açık olup ücretsizdir.Festival alanı Lozan kapısına komşu düzenlenmektedir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163