İZMİR’İN MÜZİĞİ YÜZ YIL SONRA YENİDEN CANLANIYOR

Benden sana doğru bir “Patika”

İzmir’den yeni bir grup: “PatikaRebetiko Trio”

İzmirli müzik aşığı üç genç, evlere kapandığımız pandemi döneminde müzik çalışmaları yaparken, 1920 yıllarında İzmirli Türk, Ermeni ve Yunan müzisyenlerin besteleyip çaldığı ve o dönemde çok sevilen Rebetika türü müzikleri yeniden canlandırmaya karar vermişler ve bu amaçla gece gündüz çalışarak bir grup kurmuşlar. Rebetika müziği mübadele ile İzmir’den bütün dünyaya yayılmış. Vokalde ve perküsyonda Özgür Ozan, Bulgar tamburası ve Yunan curasında Mutlu Boran, akustik gitardaSertaç Adan’dan oluşan grup üyeleri adına konuşan solist Özgür Ozan, “Rebetiko İzmir’den bütün dünyaya yayılan bir müzik ve yaşam kültürüdür. Öz İzmirlidir.  1920’li yıllarda bu müziği dinlemek için bütün dünyadan insanlar İzmir’e gelirlermiş. Mübadele ile bu müzik önce Yunanistan’a ve Amerika’ya sonra bütün dünyaya dağılmış ve yayılmış. O dönemde bu müziğe “göçün müziği” diyenler olmuş.Rembetiko müziği 9 aralık 2017 tarihinde Unesco’nun somut olmayan kültürel miras listesine alındı.  Bu sayede bu müzik stili enstrümanları vefelsefesi uzun yıllarkorunup yaşatılabilecek.Patika Rebetika, 26 şubat 2022 Cumartesi günü Konak Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde ikinci konser için sahne alacak.

Rebetika müziğini İzmir’de yeniden canlandırmak amacıyla bir araya gelerek Patika Rebetika Trio adında bir grup kuran gençlerden; solist Özgür Ozan Demirel, şair ve söz yazarı,  Bulgar tamburası ve Yunan Curasında Mutlu Boran (Kimya Mühendisi), akustik gitarda Sertaç Adan (elektrik, elektronik mühendisi)

 

Grubun sahne aldığı Mechanic.incCafe Bar rebetiko severlerle doldu. Çalgı yapımcısı Ozan Özdemir de konserin sonlarına doğru, gruba Yunan santuru ile eşlik etti.

Solist Özgür Ozan Demirel

Diğer bilgiler ve haberler için grubu İnstagram’da “@patika.rebetika” sayfasından takip edebilirsiniz.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163